| Autor: redakcja1

Zarządzanie preferencyjnymi uzgodnieniami handlowymi a interesy finansowe UE

W opublikowanym 21 maja 2014 r. sprawozdaniu Europejski Trybunał Obrachunkowy ustalił, że choć Komisja Europejska poprawiła jakość przeprowadzanych ocen skutków, wciąż nie dokonuje ona wystarczającej analizy oddziaływania preferencyjnych umów handlowych na gospodarkę.

Zarządzanie preferencyjnymi uzgodnieniami handlowymi a interesy finansowe UE
Kontrolerzy unijni ustalili, że częściej korzysta się z ocen skutków i odnotowano poprawę jakości przeprowadzanych analiz, ale wciąż wymagane są dodatkowe działania. Ponadto kontrolerzy odnotowali przypadki importu towarów w ramach preferencji taryfowych, lecz bez niezbędnych dowodów pochodzenia tych towarów z krajów uprawnionych do tego rodzaju preferencji. Przypadki te spowodowały straty w dochodach.
 
Sprawozdania specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego publikowane są przez cały rok i przedstawiają wyniki kontroli wybranych obszarów działalności UE lub kwestii związanych z zarządzaniem.
 
W sprawozdaniu specjalnym nr 2/2014 pt. „Czy preferencyjne uzgodnienia handlowe są odpowiednio zarządzane?” oceniono, czy Komisja prawidłowo oceniła skutki gospodarcze preferencyjnych uzgodnień handlowych (PTA) i czy przewidziane w nich mechanizmy kontrolne w skuteczny sposób zapobiegają nadużywaniu preferencyjnych taryf przez importerów, co przyniosłoby straty w dochodach UE.
Trybunał ustalił, że:
  • Komisja nie oceniła właściwie wszystkich skutków gospodarczych stosowania preferencyjnych uzgodnień handlowych;
  • ze śródokresowej oceny ogólnego systemu preferencji taryfowych (jednostronnych uzgodnień handlowych, zgodnie z którymi UE zapewnia krajom i terytoriom rozwijającym się preferencyjny dostęp do swojego rynku) wynika, że polityka ta nie przynosi wszystkich oczekiwanych korzyści;
  • nie zadbano o kompletność procesu pobierania należności, ponieważ kontrole celne przeprowadzane przez państwa członkowskie są niedopracowane;
  • w nadzorze sprawowanym przez Komisję nad państwami członkowskimi i państwami beneficjentami / krajami partnerskimi w odniesieniu do preferencyjnych uzgodnień handlowych występują uchybienia oraz że
  • przepisy dotyczące preferencyjnych uzgodnień handlowych nie zabezpieczają w wystarczającym stopniu interesów finansowych UE.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: