| Autor: redakcja

64 przypadki niewypłacalności firm i gospodarstw rolnych w 2019

Wzrost liczby upadłości firm i gospodarstw branży rolnej jest zauważalny w statystykach. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku odnotowano 64 przypadki niewypłacalności. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku 53. A więc wzrost aż o 21 procent.

64 przypadki niewypłacalności firm i gospodarstw rolnych w 2019

Dokonując restrukturyzacji należy pamiętać o potrzebie uzyskania porozumienia z wierzycielami, od których ostatecznie zależy przyjęcie układu. Otwierając postępowanie restrukturyzacyjne niezbędne jest uwzględnianie warunków na jakie skłonni są zgodzić się wierzyciele. W przypadku upadłości mogą oni co do zasady liczyć jedynie na szczątkową spłatę wierzytelności. - Prowadzi to do sytuacji, że wierzyciele są gotowi na wydłużenie czasu spłaty, bądź znaczące umorzenie wierzytelności, aby odzyskać w ostatecznym rozrachunku wyższą kwotę. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja finansowa samych wierzycieli, którzy mogą nie akceptować rozłożenia spłaty w długim okresie ze względu na regulacje własnych zobowiązań. - wyjaśnia Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.


 
Trzeba też wziąć pod uwagę, że po zakończeniu postępowania wierzyciele mogą stać się naszymi kontrahentami. Dlatego tak ważne są rozmowy z nimi, w których doradca restrukturyzacyjny wspiera merytorycznie dłużnika, ale też uświadamia wierzycielom konsekwencje poszczególnych rozwiązań. 
Dobry wniosek restrukturyzacyjny, jak cała restrukturyzacja, to korzyści dla samego dłużnika i jego pracowników, kredytodawców, dostawców, podwykonawców, klientów. Restrukturyzacja służy zapobieganiu upadłości. Warto więc działać odpowiednio wcześniej.
 



Tagi:
źródło: