Spadł w tym roku również unijny eksport drobiu do Arabii Saudyjskiej, co jest spowodowane konkurencją brazylijskich produktów na tym rynku oraz stagnacją popytu. Wzrosły natomiast dostawy do Hongkongu, głównie mrożonych łapek kurcząt. Konkurencyjności unijnego mięsa kurcząt, zwłaszcza tańszych elementów z kością i mięsa odkostnionego mechanicznie sprzyjało w tym roku obniżenie kosztów produkcji dzięki spadkowi cen zbóż.
Według Komisji, w 2017 r. wysyłki drobiu z UE zwiększą się prawdopodobnie już tylko o 2% do 1,51 mln ton, ze względu na silną konkurencję na rynkach zagranicznych ze strony dostawców brazylijskich i amerykańskich. USDA prognozuje 2% wzrost unijnego wywozu mięsa kurcząt do 1,28 mln ton. Na poziom wywozu do RPA może mieć wpływ ewentualne nałożenie przez tamtejsze władze 37% ceł w imporcie mięsa kurcząt z kością z UE oraz przywrócenie dostaw z USA. Komisja przewiduje, że unijny zakup drobiu wzrośnie prawdopodobnie w tym roku o 5% do 900 tys. ton, a w 2017 r. zwiększy się o niespełna 2% do 912 tys. ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia, Tajlandia i Ukraina.
Od 2012 r. rośnie import tajskich solonych, mrożonych elementów kurcząt na rynek unijny, kosztem dostaw z Brazylii. Jakość tajskich produktów lepiej odpowiada preferencjom unijnych importerów pod kątem łatwości przetwarzania. Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą w 2014 r. przyczyniło się natomiast do wzrostu eksportu ukraińskiego mięsa kurcząt na rynek unijny. W 2016 r. przywóz wyniesie 35 tys. ton w ramach kontyngentu bezcłowego. Ukraina stanie się tym samym trzecim dostawcą mięsa kurcząt do UE. Ukraińskie mięso jest konkurencyjne cenowo z uwagi na niskie koszty pasz i pracy, wspierane dewaluacją hrywny.
Głównymi unijnymi importerami mięsa kurcząt z Ukrainy są Holandia i Niemcy. Do pozostałych dostawców mięsa kurcząt do UE należą Chiny i Chile. Z Państwa Środka sprowadzane są do UE wyłącznie produkty gotowane i przetworzone. Wyniki za pierwsze 9 miesięcy tego roku wskazują na ok. 5% wzrost przywozu do 632 tys. ton.
Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia z 54% całkowitego przywozu, przy wzroście wysyłek o 2% w skali roku do 340 tys. ton. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, zwiększyły się o 6% do 220 tys. ton. Wyższe były również dostawy drobiu z Chile o 65% do 17 tys. ton i Ukrainy o 20% do 32 tys. ton, a zmalały z Chin o 9% do 16 tys. ton i Argentyny o 29% do 4,4 tys. ton. Od 2012 r. rośnie import tajskich solonych, mrożonych elementów kurcząt na rynek unijny, kosztem dostaw z Brazylii. Jakość tajskich produktów lepiej odpowiada preferencjom unijnych importerów pod względem łatwości przetwarzania.
W 2013 r. i na początku 2014 r. ceny drobiu na rynku UE znajdowały się na bardzo wysokim poziomie. Wpływ na to miał duży popyt eksportowy i wewnętrzny oraz wysokie koszty produkcji, spowodowane rosnącymi cenami pasz. Od października 2015 r. ceny drobiu w UE stopniowo obniżały się i pozostają poniżej poziomu 185 EUR/100 kg. We wrześniu br. notowania spadły do 176,6 EUR/100 kg z uwagi na obfitą podaż i były o 7% niższe od ubiegłorocznych.
W skali miesiąca ceny kurcząt obniżyły się w 12 państwach członkowskich UE, w największym stopniu w Polsce o 10% do 119,3 EUR/100 kg i w Portugalii o 9%. Ceny polskich kurcząt stanowiły 68% średniej unijnej i były jednymi z najtańszych w całym ugrupowaniu. W 13 krajach kurczęta we wrześniu podrożały, najbardziej we Włoszech o 5%. Najwięcej za kurczęta płacono tradycyjnie w Niemczech i Szwecji po 260-266 EUR/100 kg. Największe spadki cen w skali roku miały miejsce w Irlandii o 46%, we Włoszech o 19%, Portugalii o 12% oraz w Polsce, Holandii i Hiszpanii o 10%.