| Autor: redakcja1

Sytuacja cenowa na rynku jaj w Polsce

W styczniu 2014 roku średnia cena jaj spożywczych wszystkich klas wagowych była mniejsza o 5,8% niż w poprzednim miesiącu i o 25% w odniesieniu do stycznia 2013 r – podaje Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Sytuacja cenowa na rynku jaj w Polsce
W lutym nastąpił wzrost przeciętnej ceny jaj o 1,6%. Nadal była ona jednak sporo, bo o niemal 22% mniejsza niż w roku minionym. W poszczególnych klasach wagowych jaj, dynamika cen w ujęciu miesięcznym zróżnicowana. Staniały jaja klasy S - o 2,3% oraz klasy XL - o 0,7%. Jaja klasy L oraz klasy M kosztowały niż w poprzednim miesiącu odpowiednio o 6,8 i 2,4%.
 
Z danych zebranych przez Dybowskiego wynika, że ceny skupu jaj przeznaczonych do przemysłowego przerobu były w lutym 2014 roku o 12% niższe niż przed rokiem, ale o 7,7% większe niż w styczniu tego roku. W pierwszych miesiącach bieżącego roku ceny jaj przerobowych kształtowały się więc na stosunkowo niskim poziomie i tradycyjnie już charakteryzowały się wysoką zmiennością.
 
Na początku roku 2014, średnia rentowność produkcji jaj utrzymywała się w granicach grudnia poprzedniego roku. Ceny jaj zwiększyły się o 1,6%, a ceny pasz przemysłowych o 1,3%. Relacja cen jaj do cen paszy więc nie uległa zmianie.
 
Przeciętne ceny detaliczne jaj w 2013 r. wyniosły 0,56 zł za sztukę i były o ponad 6% mniejsze niż w roku poprzednim, ale o 24,5% większe niż średni poziom z 2011 r. W grudniu jaja w detalu kosztowały tyle samo co w listopadzie i w październiku i były o 12% tańsze niż na początku roku.
 
W Rynku Rolnym podano także, że zniżka cen detalicznych jaj złagodził spadek konsumpcji w gospodarstwach domowych. Jak wynika z danych GUS, w trzecim kwartale zeszłego roku konsumpcja ta zmalała jedynie o 1,8% w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem, ale była o 0,7% większa niż w drugim kwartale. Nadal brakuje danych o cenach detalicznych i spożyciu jaj w czwartym kwartale 2013 r.
 
Średnie ceny sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej ustabilizowały się i w grudniu 2013 r. były tylko o 0,3% wyższe niż w listopadzie. W ujęciu do grudnia zeszłego roku ceny te były jednak mniejsze o 19,9%. W Polsce, ceny wyrażone w euro wzrosły w tym czasie w ujęciu miesięcznym o 1,6% i były o 23,2% niższe niż dwanaście miesięcy wcześniej. Proporcje cen polskich i przeciętnych cen unijnych poprawiły się.
 
Jak podaje Grzegorz Dybowski, w omawianym okresie 100 kg polskich jaj kosztowało o 4,6 euro mniej niż średnio w Unii Europejskiej, podczas gdy rok wcześniej były o 1,22 euro droższe. Spadek cen, po sporym wzroście w roku 2012, obserwuje się w wielu państwach Wspólnoty i to w skali większej niż w Polsce. W grudniu 2013 r. przeciętne ceny jaj zmalały w relacji rocznej:
  • w Polsce o ok. 23%,
  • w Holandii o 30%,
  • w Czechach o 25%,
  • we Francji o 28%,
  • w Niemczech o 31%.
 
Jak wynika ze wstępnych danych w grudniu 2013 roku eksport jaj świeżych był o 33% wyższy niż przed rokiem, a przetworów z jaj o 1,7% niższy. Z kolei import jaj spożywczych zwiększył się o 6%, a przetworów z jaj o prawie 1,9%. W całym roku, wysyłka jaj świeżych był większa o 16%, a zakup o 43%. Eksport przetworów z jaj był o 7% mniejszy, natomiast import o 2,2% większy.


Tagi:
źródło: