| Autor: redakcja1

Mniejszy eksport drobiu z UE. Dostawy z Polski wzrosły jednak o 25%

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w obrębie pierwszych trzech kwartałów br. UE wysłała do krajów trzecich ponad 1 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu, a więc o 1,6% mniej niż w tym samym czasie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Mniejszy eksport drobiu z UE. Dostawy z Polski wzrosły jednak o 25%

Import drobiu do UE na stabilnym poziomie

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w obrębie pierwszych dziewięciu miesięcy 2015 r. wyniósł 602 tys. ton i był o 0,2% wyższy niż rok wcześniej. Pozycję czołowego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia - 55% całkowitego przywozu, jednak przy zniżce wywozu o 6,3% w ujęciu roku do 330 tys. ton. Brazylia zmieniła preferowane kierunki zbytu dla swojego drobiu, zmniejszając dostawy do UE, zwiększyło się też konsumpcja w kraju. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, były wyższe w trakcie roku o 11% do 208 tys. ton.

 
Trzecim dostawcą drobiu do UE stała się Ukraina, która ulokowała na rynku unijnym 25 tys. ton mięsa kurcząt, o dwie trzecie więcej niż przed rokiem. Wzrost eksportu do UE nastąpił za sprawą bezcłowych wolumenów w wysokości 36 tys. ton rocznie w ramach  obustronnej umowy o wolnym handlu. Największe ilości ukraińskiego drobiu trafiły do Holandii i Niemiec. Zmalały z kolei dostawy drobiu do UE z Chin o 10% do 18 tys. ton, Chile o 31% do 11 tys. ton, Argentyny o 15% do 6,3 tys. ton i Izraela o 37% do 1,3 tys. ton.
 
Analizując strukturę towarową importu, zmniejszyły się zakupy mrożonych elementów kurcząt o 5% do 76 tys. ton, w tym przede wszystkim z Brazylii o 7% do 50 tys. ton, a dostawy ukraińskich mrożonych elementów wzrosły o jedną czwartą do ok. 12 tys. ton. Dzięki przywozowi z Ukrainy wzrósł też sześciokrotnie przywóz chłodzonych elementów kurcząt, produkty te nie były wywiezione do UE od innych dostawców. Obniżył się również  import przetworów z kurcząt o 1% do 239 tys. ton oraz mrożonych całych tuszek kurcząt o 8% do 9 tys. ton, przede wszystkim z uwagi na spadek dostaw z Argentyny o 14% i Brazylii o 42%. Wwóz solonych elementów był większy o 4% do 198 tys. ton, za sprawą wyższych wysyłek z Tajlandii o 34% do 65 tys. ton.



Tagi:
źródło: