W okresie od drugiego tygodnia kwietnia (8-14.04) do ostatniego tygodnia tego miesiąca (22-28.04) 2013 roku ceny żywca spadły o 0,23 zł/kg, osiągając ostatecznie średnią cenę 3,83 zł/kg (29.04-05.05.2013), była to zatem 5% obniżka na przestrzeni czterech minionych tygodni.
Pomimo, iż spadki cen o tej porze roku są dosyć częstym zjawiskiem, to w ciągu ostatnich 6 lat były one mniejsze i średnio wynosiły 0,07 zł/kg. Aktualnie obserwuje się większą obniżkę, która ściśle związana jest z większą podażą na rynku wewnętrznym.
Z danych dotyczących wylęgów wynika bowiem, że liczba drobiu wzrosła do poziomu 67 mln sztuk w marcu oraz 77 mln sztuk w kwietniu, czyli w ujęciu rocznym możemy mówić 10% zwyżce pogłowia. W związku z tym, ceny żywca w nadchodzących tygodniach mogą ulec dalszej obniżce.
Zdaniem analityków Banku BGŻ, należy zwrócić uwagę na to, że średni poziom cen w pierwszym kwartale bieżącego roku w rocznej relacji był większy o 5%. Jednakże ceny pasz grower/finisher będących głównym elementem kosztów zwiększył się o 18% do poziomu 1564 zł/tonę. To właśnie te zmiany miały negatywny wpływ na rentowność produkcji kurcząt brojlerów, która jest także dostrzegalna przy analizie zmian współczynnika, wyrażonego za pomocą cen żywca do cen paszy, wskazującego na raczej niekorzystną sytuację dla producentów kurcząt brojlerów. W okresie od grudnia 2012 roku do lutego 2013 roku relacja ta była na poziomie 2,4, a w marcu ze względu na wyższe ceny żywca obecnie zwiększyła się do pułapu 2,56. Jak możemy zatem zauważyć z uwagi na spadek cen na rynku krajowym, a także na utrzymujące się wysokie ceny paszy opłacalność produkcji tego gatunku drobiu wyraźnie się zmniejszyła.
Ponadto, jeśli ceny żywca minimalnie spadną przy przewidywanym wysokim poziomie pasz w drugim kwartale, to zyskowność produkcji w kolejnych miesiącach może obniżyć się w jeszcze większym stopniu.