| Autor: mikolaj

Ptasia grypa nie zatrzymała unijnego eksportu drobiu

Według danych Komisji Europejskiej, w styczniu br. Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ok. 112 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu – o 4,7% więcej niż w tym samym okresie 2016 r.

Ptasia grypa nie zatrzymała unijnego eksportu drobiu

Eksport drobiu z UE

W strukturze towarowej wywozu dominowało mięso i przetwory kurcząt (88% eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE wzrosła o 4% do ok. 98 tys. ton. Zwiększył się również wywóz mięsa i przetworów z indyków (+18% do ok. 10 tys. ton) oraz podrobów i tłuszczu drobiowego (+20% do 2,5 tys. ton). Niższa była natomiast sprzedaż żywego drobiu (-22% do 674 ton), mięsa kaczek (-54% do 216 ton) oraz gęsiny (-57% do 66 ton).

Głównymi eksporterami drobiu poza ugrupowanie były Holandia, Polska, Francja i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 19%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 43%. Polska tym samym po raz pierwszy wyprzedziła Francję w wywozie mięsa drobiu do krajów trzecich. Wysyłki z Holandii, Francji, Niemiec, Węgier i Danii zmalały z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy.

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, największymi odbiorcami drobiu z UE w ubiegłym roku były Hongkong, Arabia Saudyjska, Ghana, Benin i RPA. Wzrosły głównie dostawy do Hongkongu, głównie mrożonych elementów kurcząt. Hongkong stosował bowiem zasadę regionalizacji i wprowadzał zakazy importu jedynie z regionów UE dotkniętych ptasią grypą. Chiny wprowadziły restrykcje importowe wobec całych obszarów państw członkowskich, w których pojawił się wirus. O spadku wywozu do RPA zadecydowało wprowadzenie przez tamtejsze władze środków ochronnych w imporcie unijnego drobiu, czyli ceł importowych w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: