Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że na dzień 9 lutego br. w Polsce potwierdzono już 44 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu, w tym pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim.
Ptasia grypa w Polsce
Pozostałe zakażenia miały miejsce w województwach lubuskim, dolnośląskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i mazowieckim. Służby weterynaryjne wdrożyły we wszystkich gospodarstwach hodowlanych drobiu wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jednocześnie w Polsce potwierdzono wystąpienie 44 ognisk ptasiej grypy u dzikich ptaków, w tym pierwszy przypadek wirusa typu H5N5.
Ptasia grypa w UE
Pod koniec stycznia br. pierwsze ognisko ptasiej grypy podtypu H5N8 zostało potwierdzone we Włoszech. Następne przypadki zakażeń pojawiły się też w Republice Czeskiej, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. W dniu 28 stycznia br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2017/155 z 26 stycznia 2017 r. zmieniającą załącznik do decyzji nr 2016/2122 w sprawie środków ochronnych w stosunku do ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich. Według FAMMU/FAPA, w nowym załączniku zaktualizowano podział na obszary zapowietrzone i zagrożone na poziomie Unii Europejskiej oraz czas trwania ograniczeń mających zastosowanie na tych obszarach.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst. GIW, OIE, Dz.U. UE foto:
Gospodarz.pl