Jak podaje FAMMU/FAPA dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym żywcem, mięsem i przetworami drobiu przekroczyło w pierwszym półroczu bieżącego roku 522 mln euro.
Wolumen eksportu wzrósł o 11% i osiągnął poziom 315,7 tys. ton, a jego wartość zwiększyła się o 10% do 605,6 mln euro.
Średnia jednostkowa wartość wywozu była niższa w skali roku o 0,8% i wyniosła 1,92 euro/kg. Największy udział w sprzedaży na rynki zagraniczne miało mięso drobiowe. W jego przypadku, wolumen wysyłek zwiększył się w ciągu roku o 10% do 279 tys. ton, natomiast wartość ukształtowała się na poziomie 501,3 mln euro i była o 6% wyższa w relacji rocznej.
Z kolei w strukturze towarowej dominowało mięso kurcząt. Wysokie wyniki obserwowano również w przypadku eksportu przetworów drobiowych, których wolumen wzrósł o 16% do 26,5 tys. ton, a jego wartość zwiększyła się o 25% do 68,4 mln euro.
Wśród największych odbiorców mięsa drobiowego i jego przetworów z Polski należy wymienić tradycyjnie kraje Wspólnoty, a zwłaszcza: Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy i Francję. Natomiast spoza Unii Europejskiej: Benin i Hongkong.
W przypadku żywca drobiowego, wolumen eksportu ukształtował się na poziomie 9,1 tys. ton i był o 38% wyższy w relacji rocznej, a jego wartość wzrosła o 69% do 35,3 mln euro. Największe ilości żywego drobiu dostarczono do Niemiec i na Ukrainę.
W analizowanym okresie wielkość polskiego importu również przekroczyła notowania zeszłoroczne. W tym czasie obserwowano bowiem 19-procentową zwyżkę przywozu do wielkości 55,6 tys. ton oraz 23-procentowy wzrost wartości do 83,4 mln euro. Najważniejszymi dostawcami żywca na polski rynek były Niemcy, Holandia, Słowacja i Czechy.
Z kolei wielkość przywozu mięsa wzrosła o 2%, natomiast jego wartość – o 29%. Największe jego ilości pochodziły z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier.
W pierwszej połowie bieżącego roku obserwowano również wzrost przetworów drobiowych do Polski o 20% pod względem wartości. Głównymi rynkami dostaw były także kraje Unii Europejskiej, z Niemcami na czele - informuje FAMMU/FAPA.