Ceny żywca indorów
W porównaniu z kurczętami, żywiec indorów aktualnie kosztuje o 53% droższy. Jest to o 58% mniejszy poziom niż obserwowany przeciętnie w I półroczu 2014 roku. W relacji z cenami wieprzowiny, za żywiec indorów trzeba obecnie zapłacić 17% więcej, a więc tyle samo ile średnio w pierwszej połowie tego roku.
Niemniej jednak w obrębie roku ceny żywca indorów zmalały. Jak podaje MRiRW ceny w monitorowanych zakładach osiągnęły średnio granicę 6,00 zł/kg i były tym samym niemal o 6% - 0,36 zł/kg niższe w obrębie roku. Ceny pasz, będące głównym generatorem kosztów, również wykazywały trend spadkowy. Jak wynika z danych MRiRW w lipcu ukształtowały się przeciętnie na poziomie 1451 zł/t mieszanki pełno porcjowej grower/finisher i były tym samym o 118 zł/t - 8% mniejsze niż przed rokiem.
Rentowność produkcji indyków
Takie zmiany były dosyć korzystne dla producentów indorów, relacja cen zbytu do cen pasz była w lipcu 2014 roku w granicy 4,05 w stosunku do 3,88 rok wcześniej. W związku z tym, w lipcu 2014 roku za kg żywca indorów można było kupić 4,05 kg paszy grower/finisher.
W następnych tygodniach sezonowe zwyżki cen żywca będą najprawdopodobniej hamowane relatywnie wysoką liczbą wstawień, gdzie w maju i czerwcu było to o 24% więcej w skali roku. Przy blisko 4-miesięcznym okresie tuczu te zwierzęta powinny trafić na rynek na przełomie września i października.
Natomiast dane GUS wskazują na spadki liczby wstawień do poziomu 2,63 mln szt. w lipcu. Był to 13% zniżka cen w obrębie roku. W kolejnych miesiącach ceny pasz powinny utrzymać się na obecnym poziomie, bądź wręcz minimalnie zmaleć. Wydaje się zatem, że ceny żywca będą w miarę stabilne, a nieznaczne wzrosty mogą być zauważalne pod koniec października.