Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
MINIKOPARKA SERIA 200
2012-01-05 -
Hale łukowe SKAVSKA
2020-06-15 -
Kleszcze do korekcji kopyt WG1180
2014-08-04 -
INSOL 4
2011-03-18
Nabór na działanie dla młodych rolników. Najważniejsze informacje
Od 15 maja do 21 czerwca 2014 r. będzie trwał nabór wniosków w ramach działania „Ułatwienie Startu Młodym Rolnikom”. Prezentujemy najważniejsze informacje związane z tym działaniem.
Inne ważne informacje
Ustalanie powierzchni użytków rolnych
Powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwie należy obliczyć posługując się wypisem z ewidencji gruntów i budynków. W wypisie podana jest powierzchnia tych gruntów, które sklasyfikowano jako użytki rolne, a więc: gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami, gruntów pod rowami. Do obliczeń bierzemy pod uwagę dane tych działek ewidencyjnych, które są przedmiotem:
- własności;
- użytkowania wieczystego;
- dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy;
-
dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:
- w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
- na okres co najmniej 10 lat.
Obliczoną w ten sposób powierzchnię użytków rolnych należy porównać ze średnią powierzchnią gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w tym województwie, w którym leży gospodarstwo, za rok 2013.
Plan rozwoju gospodarstwa
Plan Rozwoju Gospodarstwa (biznesplan) jest załącznikiem do wniosku o przyznanie pomocy. Powinien być przygotowany zgodnie ze wzorem udostępnionym przez Agencję z uwzględnieniem:
- struktury produkcji rolnej, czyli: powierzchni i rodzaju użytków rolnych oraz jakości gleb w gospodarstwie, znajdujących się w nim budynków i budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz maszyn, urządzeń i wyposażenia do produkcji rolnej;
- konieczności osiągnięcia nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej niż wartość nadwyżki bezpośredniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
- realizacji inwestycji na kwotę co najmniej 70% pomocy;
Beneficjenci, którym wydano decyzję o przyznaniu pomocy z zastrzeżeniem dopełnienia warunku dotyczącego powierzchni gospodarstwa, powinni spełnić ten warunek w ciągu 180 dni od dnia doręczenia tej decyzji.
Czytaj dalej na następnej stronie...