Poziom cen żywności w marcu bieżącego roku był najwyższy spośród notowanych od maja 2013 roku. Niemniej w skali roku indeks był o 0,9% niższy.
Do głównych czynników decydujących o marcowym wzroście cen eksperci zaliczają niekorzystne warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych i Brazylii na terenach upraw zbóż i roślin oleistych oraz napiętą sytuację geopolityczną w regionie Morza Czarnego.
W analizowanym okresie zaobserwowano wzrost cen prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu FAO, z wyjątkiem artykułów mleczarskich. W przypadku przetworów mlecznych odnotowano po raz pierwszy od czterech miesięcy spadek notowań – o 2,5% m/m.
Na rynku światowym ceny najbardziej wzrosły w obrębie cen cukru (o 7,9%) oraz zbóż (o 5,2%), a także olejów roślinnych (o 3,5%). Notowania mięsa zmniejszyły się w nieznacznie mniejszym stopniu – o 1,5% do 185 pkt. Ze względu na suszę w Australii oraz USA, najbardziej podrożała wołowina. Ceny wieprzowiny wzrosły po części ze względu na obawy związane z epidemią biegunki świń w Stanach Zjednoczonych. Z kolei notowania mięsa drobiowego i owczego były w marcu tylko nieznacznie wyższe niż przed miesiącem.