Wówczas to, za hektolitr mleka zakłady skupujące ten surowiec płaciły przeciętnie 132,15 zł. Z kolei w ubiegłym miesiącu cena osiągnęła poziom 132,92 zł/hl, co oznacza, iż była o prawie 18% wyższa wobec sierpnia poprzedniego roku oraz o 29% wyższa od przeciętnej pięcioletniej w tym miesiącu.
W analizowanym okresie największe ceny osiągnięto w województwie lubuskim, gdzie mleczarnie skupowały surowiec za 141,30 zł/hl. Równie wysokie ceny, bo w granicy 138-139 zł/hl otrzymywali gospodarze w województwie zachodniopomorskim. Z kolei najniższe ceny tradycyjnie utrzymane zostały w województwie małopolskim i podkarpackim – ok. 116 zł/hl.
W opinii analityków Banku BGŻ, w IV kwartale bieżącego roku może zostać utrzymana tendencja wzrostowa cen mleka w skupie. Niemniej jednak podwyżki nie będą aż tak silne jak do tej pory.
Wysokie notowania mleka w punktach skupujących oraz spadek kosztów jego produkcji przyczyniły się poprawie dochodowości produkcji tego surowca. Z prognoz wynika, że w kolejnych miesiącach może to być znacznie bardziej widoczne, ze względu na przewidywane obniżki pasz przemysłowych.
Taka sytuacja zacęca gospodarzy do zwiększania produkcji mleka w gospodarstwach. Zdaniem Banku BGŻ, przy tak wysokich cenach mleka, część producentów może świadomie decydować się na przekroczenie kwoty i późniejszą konieczność zapłaty kar.