| Autor: redakcja1

Ramy polityki na rzecz klimatu i energii na okres 2020-2030

Rada UE niedługo zajmie się oceną komunikatu Komisji Europejskiej odnośnie ram polityki na rzecz klimatu i energii na okres 2020-2030. W związku z tym, Copa-Cogeca przedstawiła swoje uwagi w powyższym zakresie – zauważa Katarzyna Kuznowicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ramy polityki na rzecz klimatu i energii na okres 2020-2030
Nie można zatem oczekiwać, że zużycie energii zmaleje w kolejnych latach. Dlatego też, sam cel redukcji emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy do realizacji programu UE w kontekście klimatu. Należy także określić cel w zakresie odnawialnych źródeł energii, który będzie wdrożony za pośrednictwem obowiązkowych celów krajowych. W ramach tych ostatnich trzeba uwzględnić konkretne podcele związane z odnawialnymi źródłami energii stosowanych w transporcie. Jeżeli w pakiecie klimatyczno-energetycznym na rok 2030 nie będzie określonego celu w obrębie odnawialnych źródeł energii, w tym tych stosowanych w transporcie, to zamiast energii odnawialnej będzie się używać paliwa kopalne, a przez to trudniej będzie osiągnąć cele redukcji emisji gazów cieplarnianych.
 
Jak podaje Kuznowicz, w przypadku wniosku w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 40%, należy zachować ostrożność w kontekście wpływu, jaki wywrze on na sektory nieobjęte ETS. Mimo iż unijny sektor rolny koncentruje się na podniesieniu wydajności gospodarstw i zmniejszeniu emisji, jego możliwości łagodzenia skutków zmian klimatu są ograniczone. Jak widać, od 1990 r. w sektorze rolnym UE udało się ograniczyć emisje wolumenu CO2 o 18%, podczas gdy przeciętna UE wyniosła 17% w tym samym czasie.
 
Sektor ten nie utrzyma jednak takiego tempa w najbliższych latach z uwagi na kryzys gospodarczy i finansowy, zmianę podejścia do pierwszej generacji biopaliw i wysiłek, który należy włożyć w rozwój biopaliw drugiej generacji, w tym głównie fermentacji beztlenowej itd.
 
Copa-Cogeca jest przekonana, że decyzja dot. wspólnego wysiłku redukcyjnego jest odpowiednim narzędziem, które zapewni wkład sektora rolnego na rzecz zobowiązania związanego z redukcją emisji innych niż CO2. W tym przypadku rozchodzi się o użytkowanie gruntów, zmianę użytkowania gruntów i leśnictwo (LULUCF), dziedzina ta nie powinna zostać automatycznie uwzględniona w unijnych zobowiązaniach związanych ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych. Obecne ramy prawne LULUCF pozwalają na wzrost jakości dostępnych danych, a także na wprowadzanie najlepszych praktyk dotyczących zgłaszania i rozliczania emisji. Niemniej jednak, przed objęciem naszego sektora ogólnymi ramami politycznymi do roku 2030, należy przeprowadzić dogłębną analizę. Zdaniem Copa-Cogeca elastyczność celów LULUCF i decyzja dot. wspólnego wysiłku redukcyjnego jest warunkiem umożliwiającym rolnictwu i leśnictwu przyczynienie się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – podkreśla Kuznowicz.


Tagi:
źródło: