BGŻ: Ceny nieruchomości rolnych w 2013 r.

W 2013 roku nastąpiło wyhamowanie cen ziemi w transakcjach zawieranych pomiędzy rolnikami do poziomu 3,5% r/r. Jak podaje Bank BGŻ przeciętnie ceny osiągały poziom 26 339 zł/ha, a skala rocznego przyrostu cen była istotnie niższa od dynamik notowanych w latach najsilniejszego wzrostu tj. 2007-2008 (ceny rocznie rosły o ok. 30%).

BGŻ: Ceny nieruchomości rolnych w 2013 r.
Zmiany cen gruntów rolnych w krajach UE w ostatnich latach można podzielić na trzy grupy:

- Pierwsza to tzw. ”stare” kraje UE, gdzie dominują transakcje wolnorynkowe, a dla większości z nich średnie ceny ziemi od wielu lat są bardzo wysokie. Sytuacja cenowa w ostatnich latach była silnie skorelowana z ogólną sytuacją gospodarczą danego kraju. Tym samym spadki notowano np. w Irlandii i Hiszpanii, a relatywnie najwyższe wzrosty wystąpiły w Niemczech.

- Druga to „nowe” kraje członkowskie UE, w których dominuje wolnorynkowy obrót ziemią. Dla tych ziem w większości notowano wzrosty cen (np. kraje nadbałtyckie).

- Ostatnia to państwa z wysoką dynamiką wzrostów cen ziemi m.in. Czechy, Słowacja oraz Rumunia. Często są to kraje o niekorzystnej strukturze agrarnej gospodarstw rolnych z dominującym udziałem małych powierzchniowo gospodarstw (jak Rumunia) i/lub kraje gdzie proces reprywatyzacji państwowych gruntów nie został całkowicie zakończony (Czechy i Słowacja). Średnia cena ziemi dla rodzimych rolników osiągnęła już bardzo wysoki pułap (często zbyt wysoki) ale dla firm z kapitałem zagranicznym w dalszym ciągu jest ona atrakcyjna.

Perspektywy cenowe na rynku gruntów

Poprawa opłacalności produkcji rolnej (w tym istotny wzrost cen żywności), a tym samym kondycji finansowej gospodarstw rolnych sprzyjała w ostatnich latach popytowi na ziemię. Wyhamowanie cen zbóż (przy w dalszym ciągu wysokich poziomach) w 2012 r. miał swoje odbicie w wyhamowaniu dynamiki cen gruntów rolnych w 2013 r. Przeciętnie ich poziom w relacji r/r nie zmienił się, jednak regionalnie zmiany były już duże (roczna dynamika wahała się od 1,3% w woj. śląskim do 23,9% w woj. dolnośląskim). Ponadto zakupy inwestycyjne w dalszym ciągu wpływały na presję cenową.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: