Przejdź do litery
Zobacz aktualności
Zobacz produkty
Wyszukaj termin związany z rolnictwem
Owies - odmiany
Dodano: 2011-02-07
Owies - odmiany
Pełny
tekst opracowania znajduje się w pliku do pobrania:
Odmiany
owsa.pdf
[93.38 kB] R. Cyfert
Powierzchnia
uprawy owsa w Polsce wynosi ok. 550 tys. ha. Owies jest także
składnikiem mieszanek zbożowych. Zdecydowanie większa część
produkcji przeznaczana jest na paszę. Ziarno odznacza się bardzo
dobrym składem białka oraz zawiera znaczne ilości
wartościowego tłuszczu. Szersze zastosowanie owsa, zwłaszcza w
żywieniu niektórych zwierząt, ogranicza znaczny udział łuski
(25-30%), a tym samym nadmierna zawartość włókna pokarmowego.
Coraz częściej podkreśla się walory owsa w żywieniu ludzi oraz w
przemyśle kosmetycznym. Większa zawartość beta-glukanu w
produktach z owsa jest korzystna dla ludzi, ponieważ przyczynia się
do obniżenia poziomu cholesterolu ogólnego w krwi. Spożycie
produktów zawierających owies w Polsce jest przeciętnie
kilkakrotnie niższe niż w innych krajach. Docenili go głownie
mieszkańcy krajów zachodnich, szczególnie Skandynawii oraz USA i
Kanady. Zdrowe odżywianie w dobie chorób cywilizacyjnych nabrało
tam szczególnego znaczenia.
Krajowy rejestr liczy 28 odmian owsa, w tym dwie zagraniczne. Dwadzieścia dwie z nich (w tym jedna białoziarnista i dwie nieoplewione) są przydatne do uprawy w całym kraju, z wyjątkiem wyżej położonych terenów górskich, a sześć wcześnie dojrzewających nadaje się do uprawy na wyżej położonych terenach górskich. Ponadto, w rejestrze znajdują się jeszcze dwie odmiany: białoziarnista Kwant i nieoplewiona Cacko, które do 2004 r. były odmianami eksportowymi, niezalecanymi do uprawy w kraju.
W tabeli wynikowej zamieszono tylko te odmiany owsa, które znajdują się w doborze Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w roku 2005. Są to odmiany rejestrowane w ostatnich latach oraz mające największe znaczenie w uprawie i nasiennictwie. Brak w niej odmian Góral i German oraz sześciu odmian wczesnych (Cekin, Celer, Dukat, Grajcar, Sprinter, Stoper).
Do podstawowych cech wartości rolniczej należy plon, zarówno ogólny, jak i bez łuski. Dla przeżuwaczy i koni udział łuski w plonie nie ma większego znaczenia, natomiast w żywieniu trzody, a zwłaszcza drobiu, pożądana jest jak najmniejsza zawartość włókna. W skupie na potrzeby płatkarni preferowane jest ziarno cechujące się małą zawartością łuski, dużą masą 1000 ziarn, dużą gęstością w stanie zsypnym, dobrym wyrównaniem oraz zawierające więcej białka i tłuszczu. Zabarwienie łuski nie ma większego znaczenia, ale często chętniej skupowane są odmiany żółtoziarniste.
Bardzo ciekawą grupę w rejestrze stanowią odmiany nieoplewione (z niewielkim udziałem ziarn oplewionych), które plonują ok. 30% poniżej odmian oplewionych (duże różnice w latach). Cechuje je mała zawartość włókna surowego oraz duża koncentracja bardzo wartościowego białka i tłuszczu. Dało to nowe możliwości wykorzystania ziarna owsa w żywieniu trzody chlewnej i drobiu oraz w przemyśle. Przy zbiorze należy zwrócić uwagę na wilgotność ziarna. W zawilgoconym ziarnie szybciej następuje jełczenie tłuszczu i tym samym następuje znaczne pogorszenie jakości.
Dla rejonów górskich poszukiwane są odmiany wyraźnie wcześniejsze. Obecnie nie prowadzi się badań dla tego kierunku użytkowania. Opierając się jednak na wcześniejszych wynikach należy stwierdzić, że najwcześniej dojrzewającymi odmianami w warunkach górskich były Stoper, Dukat i Sprinter. Najlepiej plonowały natomiast Stoper, Celer i Cekin.
mgr inż. Rafał Cyfert
COBORU Słupia Wielka
Pełny
tekst opracowania zawiera 1 tabelę:
Tabela 1. Ważniejsze cechy rolniczo-użytkowe odmian owsa (wg COBORU)
Pełny
tekst opracowania znajduje się w pliku do pobrania:
Odmiany
owsa.pdf [93.38 kB] R. Cyfert