Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Przetrząsacz karuzelowy Sip SPIDER 400|4 ALP
2019-12-18 -
Przyczepa do transportu drewna
2020-02-20
Ustawa o ziemi weszła w życie
W dniu 30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Głównym celem ustawy jest ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem.
Jak podkreśla resort rolnictwa, ziemia rolna, to ziemia przeznaczona do produkcji rolniczej, czyli taka na której produkowana jest żywność. Nowa ustawa nie uderza w tych, którzy chcą prowadzić działalność rolniczą, a jedynie w tych, którzy nie zamierzają uprawiać ziemi, a jedynie nią spekulować.
Ustawa stanowi także wyraźnie, że osoby fizyczne, niebędące rolnikami indywidualnymi, będą mogły, za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, nabywać nieruchomości rolne, jeżeli rzeczywiście chcą zająć się rolnictwem i zobowiążą się do zamieszkiwania, w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości, na terenie gminy, na obszarze której położona jest ziemia, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rolnego. Kolejnym warunkiem jest posiadanie kwalifikacji rolniczych i zamiar utworzenia gospodarstwa rodzinnego, co daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej. Nie ma zatem przeszkód, żeby każdy kto chce zająć się rolnictwem skorzystał z takiej możliwości.
Ustawa przewiduje także możliwość zakupu, lub nabycia w innej formie, ziemi rolnej przez osoby bliskie zbywcy np. dzieci, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoby przysposabiające i przysposobione.