Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Mobilny przenośnik ślimakowy serii SLM i SL
2020-10-06 -
BECKER 6-rzędowy
2011-08-25 -
Ciągnik Steyr ABSOLUT CVT Agroperfekt
2020-07-20
ANR ws. kryteriów i zasad oceny ofert pisemnych w przetargach ograniczonych
W związku z wnioskiem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie regionalizacji kryteriów i zasad oceny ofert pisemnych w przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych na dzierżawę albo sprzedaż nieruchomości Zasobu WRSP - Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych udzielił następującej informacji.
- odległość gospodarstwa rolnego oferenta od zbywanej nieruchomości Zasobu,
- powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych lub wydzierżawionych z Zasobu,
- intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta.
Przy czym należy zauważyć, że nie jest to katalog zamknięty. Opracowując „Zasady oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę albo sprzedaż nieruchomości Zasobu WRSP", Agencja przyjęła, że obligatoryjnymi kryteriami wyboru najkorzystniejszej oferty będą kryteria wymienione w ustawie oraz kryterium „Młody rolnik" zaproponowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kryterium to ma za zadanie przyśpieszenie zmian pokoleniowych na wsi oraz wspieranie młodych rolników rozpoczynających samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego. Przyjęcie przez Agencję zakresów punktacji w przedziałach podanych w Zasadach, wiązało się z koniecznością nadania odpowiedniej wagi dla kryteriów ustawowych i kryterium wskazanego przez MRiRW.
W oparciu o Zasady, istnieje możliwość uwzględnienia przy ocenie ofert, zróżnicowania regionalnego poprzez określenie dodatkowego kryterium, dla którego sposób oceny może być ustalony dowolnie, w granicach punktacji określonej w Zasadach. Kryterium takie może być wprowadzone w uzgodnieniu z radą terenową działającą przy oddziale terenowym Agencji.
Ponadto wprowadzono do oceny punktowej wybranych kryteriów, czynnik zróżnicowania struktury agrarnej, tj. wielkość średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie (według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w roku poprzednim). W kryterium „Powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych lub wydzierżawionych z Zasobu" przyznawane są punkty dla oferty, z której wynika, że powierzchnia gruntów w gospodarstwie oferenta, pochodzących z Zasobu jest mniejsza niż 3-krotność średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w danym województwie, np. dla woj. zachodniopomorskiego (wg danych na 2015 r.) wynosi 90 ha, a dla woj. lubuskiego wynosi 62,82 ha. Podobnie sytuacja przedstawia się w proponowanym fakultatywnym kryterium „Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rodzinnym rolnika", w którym powierzchnia preferowana (Pp) wynosi również 3-krotność średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w danym województwie, przy czym dla województw, w których średnia ta jest niższa niż 10 ha przyjmuje się Pp w wysokości 3x10 ha = 30 ha.
Agencja będzie monitorowała przebieg i skuteczność przetargów ofertowych oraz analizowała opinie środowisk rolniczych i w przyszłości, po przeprowadzeniu szerszych konsultacji społecznych, dokona ewentualnych zmian w tym zakresie.