Zwyżki te utrzymywały się do końca czerwca 2012 roku, po czym na przełomie czerwca i lipca 2012 zanotowano stabilizację. W drugiej połowie lipca nastąpił jednak kolejny nieoczekiwany wzrost cen. Spowodowany był on między innymi przez suszę w USA i Rosji, która przełożyła się na wyższe ceny zbóż, a w konsekwencji i pasz, a to z kolei na wzrost kosztów produkcji mleczarskiej.
Produkcja mleka w skali światowej jest niższa niż oczekiwano i ceny podstawowych przetworów rosną. Również we wrześniu utrzymywały się zwyżki cen odtłuszczonego mleka w proszku. Dnia 17 września ceny OMP wyniosły średnio 54,89 procenta, osiągając poziom o 2,18 procenta wyższy niż ceny światowe. W porównaniu z rynkiem amerykańskim, jednym z głównych konkurentów UE, zanotowano w ostatnich tygodniach zwyżki ceny OMP, które uplasowały się na poziomie o 7,6 procenta wyższym niż średnia UE. Przyczyną takiej sytuacji był oprócz suszy, utrzymujący się kurs dolara amerykańskiego w stosunku do euro. W połowie września bieżącego roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła pułap 2,63 euro/kg i była niemal o 7,8 procenta wyższa niż przed miesiącem.
Wyższe ceny odtłuszczonego mleka w proszku odnotowano na rynku głównych unijnych producentów, czyli Niemiec i Holandii. W połowie września wzrosły one do poziomu odpowiednio: 2,68 euro/kg i 2,72 euro/kg. W analogicznym okresie w Polsce ceny OMP osiągnęły poziom 2,42 euro/kg, czyli ok. 14,7 procenta więcej niż w roku ubiegłym i były o niemal 8 procent niższe od średniej dla całej UE. Wskazuje to na konkurencyjność polskiego mleka odtłuszczonego w proszku. Natomiast w skali roku w ujęciu PLN odnotowano zwyżkę rzędu 8,4 procenta z 9,15 PLN/kg do 9,92 PLN/kg. Granice te związane są z umocnieniem złotówki w stosunku do euro.