Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Kultywator Przedsiewny BEST
2020-02-20 -
Przyczepy objętościowe SIWA
2014-04-24 -
Modernizacja obór
2014-01-09 -
PRZENOŚNIK ŚLIMAKOWY Z KOSZEM
2016-02-11
Rolnictwo stoi przed gigantycznym wyzwaniem. Do 2050 r. efektywność musi wzrosnąć o 70%
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, by zminimalizować problem głodu na świecie, do 2050 r. efektywność rolnictwa musi wzrosnąć o 70%. Przy zwiększającej się populacji i malejącej powierzchni gruntów uprawnych będzie to trudne zadanie. Jak rolnicy – także polscy – mogą sprostać wyzwaniu?
- Zmiany klimatyczne, osuszanie gruntów uprawnych oraz wchłanianie ich przez aglomeracje nie służą rolnictwu. Tymczasem zapotrzebowanie na płody rolne się zwiększa. Ludzi przybywa. W samej Afryce wzrost populacji do 2100 r. może wynieść ponad 200%. Rolnictwo stoi więc przed gigantycznym wyzwaniem – mówi serwisowi infoWire.pl Dariusz Szydełko, prezes zarządu Polskiego Instytutu Rolnictwa.
Aby zwiększyć efektywność rolnictwa, oprócz stosowania odpowiednich metod agronomicznych i zootechnicznych warto sięgnąć po najnowsze technologie. Przykładem mogą być zintegrowane systemy do zarządzania gospodarstwem rolnym czy komputerowe wspomaganie w rolnictwie precyzyjnym, świetnie rozwijające się na Zachodzie i coraz popularniejsze w Polsce. Obiecujące są również praktyki ekologiczne zapobiegające degradacji środowiska i zachowujące gleby w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.
Rolnictwo musi sprostać wyzwaniom – stać się wydajniejsze, odporne na nieprzewidywalne warunki pogodowe i przyjaźniejsze przyrodzie oraz klimatowi, gdyż mimo zauważalnych sukcesów w walce z głodem wciąż ponad 800 mln osób nie je regularnie posiłków.