Większość ugrupowań politycznych opowiedziała się za odrzuceniem unijnego budżetu na lata 2014-2020 w obecnym kształcie, choć liczy również na wynegocjowanie zmian.
Przypomnijmy, że uzgodniony na szczycie UE 7-8 lutego 2 013 roku budż e t musi mieć poparcie Parlamentu Europejskiego. Według rozlicznych zapowiedzi nie będzie on jedak zaakceptowany w obecnej formie, gdyż zdaniem posłów nie wzmacnia unijnej gospodarki.
Poza tym eurodeputowani optują za możliwością przesuwania środków finansowych z działań, w ramach których nie zostały one wykorzystane czy też wprowadzeniem dodatkowego źródła dochodu pochodzącego choćby z podatku od transakcji finansowych. Ponadto pojawiają się głosy na temat możliwości wprowadzenia klauzuli umożliwiającej PE ponowną analizę budżetu za 2-3 lata i zwiększenie go, jeśli kryzys przeminie.
Równie ostrej krytyce poddaje się pomysł sporego zmniejszenia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, który w ramach swoich działań wspiera zwalnianych masowo pracowników.
Jak zatem widać na razie nie ma widoków na przyjęcie przez Parlament Europejski budżetu w obecnym kształcie.
źródło: Gospodarz.pl/podatki.abc.com.pl foto:
sxc.hu