W całym 2024 roku eksport oleju palmowego z Indonezji może spaść o 2 mln ton, do 30,2 mln ton, w związku ze zwiększoną konsumpcją krajową i zmniejszoną produkcją. Prognozę tę ogłosił szef działu handlu i promocji Indonezyjskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Palmowego Fadhil Hasan.
W Indonezji produkcja oleju palmowego powinna być mniejsza o 1 mln ton
Eksperci oczekują, że produkcja oleju palmowego w Indonezji spadnie o około 1 mln ton, do 53,8 mln ton, ponieważ sucha pogoda w zeszłym sezonie zmniejszyła plony palm olejowych.
- W tym roku nie odnotowano wzrostu wydajności ani powiększenia obszarów. Spodziewamy się, że w tym roku produkcja spadnie o 1 milion ton – powiedział przedstawiciel stowarzyszenia.
Wzrósł krajowy przerób oleju palmowego na biodiesel
F. Hasan przypomniał także, że od 1 sierpnia 2023 r. Indonezja zwiększyła w kraju mandat mieszania oleju palmowego do 35% zawartości diesla, co przełoży się na wzrost krajowej konsumpcji oleju z 23,2 mln ton w ubiegłym roku do rekordowych 24,2 mln ton ton w 2024 roku.
W sierpniu ministerstwo energii Indonezji ogłosiło plany zwiększenia udziału biodiesla w kraju do 40% do stycznia 2025 r.
Dalszy wzrost mandatu mieszania zagrozi eksportowi
- Jednakże rząd Indonezji powinien dokładnie rozważyć trendy w produkcji i eksporcie przed zwiększeniem mandatu dotyczącego mieszania. Eksport generuje dochód, który wspiera program biodiesla – podkreślił ekspert.
Wcześniej Indonezja obniżyła cło eksportowe na olej palmowy, aby zwiększyć eksport produktu, jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Analitycy przewidywali również, że kraj może spotkać się z 30% redukcją eksportu oleju palmowego w związku z przyjęciem nowego unijnego prawa dotyczącego wylesiania (EUDR).
Rosnące ceny oleju palmowego wspierają pozostałe oleje roślinne
Na giełdzie w Chicago notowania oleju palmowego zaliczały w miniony czwartek (26/09/2024) swoje długoterminowe maksima zanim ceny lekko spadły w końcówce miesiąca.