Europejska agencja monitorowania upraw (MARS) obniżyła swoje szacunki dotyczące plonów średnich pszenicy miękkiej w UE do 5,86 t/ha z 5,89 t/ha szacowanych miesiąc wcześniej.
W przypadku jęczmienia ozimego plony zostały przycięte do 5,83 t/ha z 5,88 t/ha szacowanych w marcu. Obniżony został też oczekiwany plon średni rzepaku do 3,19 t/ha w porównaniu z 3,26 t/ha w zeszłym miesiącu. Warto zaznaczyć, że mimo cięć, uśredniony plon zbóż wzrośnie jednak o 3,6% do 5,52 t/ha w stosunku do średniej pięcioletniej.
Obecne prognozy dla UE są nadal bardzo korzystne, ponieważ oczekuje się, że jedynie pszenica durum będzie plonować nieco (-0,8%) poniżej średniej (też słonecznik), a zimna pogoda i miejscowy deficyt opadów (Hiszpania i południowa Francja) powinny mieć ograniczony wpływ na średnie plony w całej UE.
Wstępne prognozy dla Polski zakładają, że średnie plony zbóż i rzepaku mocno spadną w porównaniu 2020 rokiem, kiedy to zaliczyliśmy rekordowe zbiory. Nadal jednak wydajność zbóż (wyjątek kukurydza) i rzepaku powinna być znacznie powyżej średniej pięcioletniej.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
Gospodarz.pl/DK