| Autor: redakcja1

Indeks cen żywności FAO osiągnął w kwietniu najwyższy poziom od 2014 roku

Indeks cen żywności FAO, który odzwierciedla międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w kwietniu wynik 120,9 pkt. Oznacza to wzrost miesięczny o 1,7% i najwyższy poziom od maja 2014 roku.

Indeks cen żywności FAO osiągnął w kwietniu najwyższy poziom od 2014 roku
Był to jedenasty miesiąc z rzędu, kiedy światowe ceny żywności rosły. Tym razem wzrost indeksu był konsekwencją wyższych cen wszystkich pięciu grup towarów wchodzących w jego skład. Liderem kwietniowego wzrostu był cukier +3,9% m/m. Ceny pozostałych grup towarów zwiększyły się w zakresie 1,2-1,8%.
 
Indeks cen cukru wzrósł o 3,9% w kwietniu i był o blisko 60% wyższy niż przed rokiem. Odbicie międzynarodowych cen cukru było spowodowane dużymi zakupami w obliczu rosnących obaw o dostawy w sezonie 2020/21. Obawy budził powolny postęp zbiorów w Brazylii i szkody spowodowane mrozem we Francji. Presję na wzrost cen ograniczały nieco perspektywy dużego eksportu z Indii oraz niewielki spadek cen ropy naftowej.
 
Indeks cen zbóż wznowił wzrost po chwilowym spadku. Ceny zbóż wzrosły w kwietniu o 1,2% i były o 26% wyższe niż rok temu. Presja wzrostowa wynikała z mniejszych niż oczekiwano danych o zamiarze zasiewów kukurydzy w USA oraz z obaw pogodowych dotyczących warunków upraw w Argentynie, Brazylii i USA. Stąd też liderem wzrostów była kukurydza (+5,7% w kwietniu i +67% r/r). Wśród innych zbóż, międzynarodowe ceny jęczmienia i sorgo nadal spadały, spadając o 1,2% i 1,0% w kwietniu, ale pozostały o 26,8 i 86,5 procent powyżej ich odpowiednich wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Ceny pszenicy nie zmieniły się w kwietniu, jednak były o 17% powyżej wartości z kwietnia 2020 roku. O stabilizacji zdecydowały dobre perspektyw produkcji globalnej utrzymywały ceny tego zboża na ogólnie stabilnym poziomie.
 
Indeks cen mięsa wzrósł w kwietniu o 1,7% (siódmy miesiąc z rzędu) i „tylko” 5,1% w skali 12 miesięcy (najmniej spośród wszystkich grup). W raportowanym miesiącu wzrosły ceny mięsa wołowego i owczego, czemu sprzyjał silny popyt z Azji Wschodniej, przy ograniczonych dostawach z Oceanii. Ceny mięsa wieprzowego umocniły się w związku z dalszymi wysokimi zakupami dokonywanymi przez kraje Azji Wschodniej, pomimo wzrostu dostaw z Unii Europejskiej, podczas gdy Niemcy nadal nie mieli dostępu do chińskiego rynku z powodu obaw o afrykański pomór świń. W tym samym czasie ceny mięsa drobiowego pozostały stabilne.
 
Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w kwietniu o 1,8% (11 miesiąc z rzędu). Wyższe ceny oleju sojowego, palmowego i rzepakowe z nawiązką zrekompensowały spadek cen oleju produkowanego ze słonecznika. Ceny oleju sojowego i rzepakowego wzrosły pod wpływem silnego globalnego popytu, w tym ze strony producentów biodiesla, oraz ograniczenia podaży na świecie.
 
Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w kwietniu o 1,2%, co jest jedenastym z rzędu wzrostem miesięcznym. Stanowi to wzrost o 24,1% powyżej wartości wskaźnika w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Notowania masła wzrosły dzięki silnemu popytowi z Azji, mimo mniejszego popytu w Europie. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły ze względu na wysoki popyt importowy z Azji Wschodniej, częściowo spowodowany obawami dotyczącymi potencjalnych opóźnień w dostawach w związku z ograniczonymi dostawami spot z Europy i Oceanii. Ceny sera wzrosły również ze względu na wysoki popyt z Azji, przy niższej niż oczekiwano produkcji w Europie i sezonowo malejących dostawach z Oceanii.


Tagi:
źródło: