Sytuacja podażowo-popytowa i cenowa na rynku wieprzowiny
2024-12-17
Spoglądając na zmienione wieloletnie ramy finansowe (WRF) Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz na unijny plan odbudowy gospodarczej „Next Generation EU” [następna generacja UE], Copa i Cogeca podkreślają potrzebę większej ilości wspólnych działań na poziomie Unii i wzywają do większego wsparcia dla rolnictwa w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).
- Zwiększenie środków na rozwój obszarów wiejskich o 15 mld EUR jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku; europejscy rolnicy są jednak mimo wszystko rozczarowani kwotami przeznaczonymi na WPR w ramach zmienionego wniosku w sprawie wieloletnich ram finansowych. Zmniejszenie wsparcia bezpośredniego o około 8,8 % w wartościach rzeczywistych, w okresie gdy rolnicy znajdują się pod ogromną presją i muszą sprostać wygórowanym oczekiwaniom jest po prostu nie do przyjęcia. To odpowiedni moment, by pokazać naszym rolnikom, że jesteśmy gotowi wesprzeć ich w tej transformacji! - stwierdził z tej okazji przewodniczący Copa Joachim Rukwied.
- Dobrze, że Komisja Europejska uznała rolnictwo i leśnictwo za jeden z kluczowych sektorów i jest gotowa zapewnić odpowiednie warunki do zaplanowania jego odbudowy, szczególnie w obliczu obecnej pandemii. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy teraz silnej Unii. Potrzebujemy też przynajmniej takiego samego wsparcia finansowego jak w obecnych WRF. Bardzo ważne jest aby to wsparcie, w tym środki „Next Generation EU” naprawdę trafiło do ludzi w terenie. Dlatego też wzywamy Radę do proaktywnego działania i do podjęcia szybkiej decyzji w sprawie tych wniosków, gdyż zostało bardzo niewiele czasu, rok 2021 nadejdzie już za siedem miesięcy - podkreślił przewodniczący Cogeca Ramon Armengol.