Według prognoz, tegoroczna produkcja koncentratu jabłkowego w Chinach może być nieznacznie wyższa w porównaniu do sezonu poprzedniego.
Szacunki wskazują, że różnica ukształtuje się na poziomie 5 procent i wyniesie 660 tys. ton wobec 627 tys. ton z ubiegłego sezonu.
Na wzrost produkcji koncentratu będzie miało wpływ zwiększenie zbiorów jabłek, które wyniesie około 38 mln ton, w porównaniu do niecałych 36 mln ton w roku poprzednim. Pomimo zapowiadanych większych ilości koncentratu jego cena będzie najprawdopodobniej utrzymywać się na wysokim poziomie. Sprzyjać temu będzie duże zapotrzebowanie na świeże owoce, mające odzwierciedlenie w postaci dość wysokich cen jabłek, również tych kierowanych do przetwórstwa. To z kolei może się odbić na kosztach produkcji, a co za tym idzie – samych cenach koncentratu.
Dość wysokie zapotrzebowanie na zagęszczony sok jabłkowy w krajach Wspólnoty oraz wysoka jego produkcja w Chinach przyczynią się do wzrostu eksportu do UE-27 w 2012 roku. W 2011 r. państwa członkowskie przywiozły łącznie 105 tys. ton koncentratu z Państwa Środka, tj. o 24 procent więcej niż rok wcześniej, ale o 33 procent mniej niż 2 lata wstecz. Wyższy popyt na chiński koncentrat mogą zgłaszać w tym roku Stany Zjednoczone ze względu na 14-procentowy spadek produkcji jabłek w stosunku do roku poprzedniego. USA jest głównym rynkiem zbytu słodkiego przetworu z Chin. W ubiegłym roku eksport produktu do USA z Chin ukształtował się na poziomie 266 tys. ton, co stanowiło blisko 44 procent łącznego eksportu koncentratu.
źródło: Gospodarz.pl/BGŻ Foto:
sxc.hu