| Autor: redakcja1

Zwalczanie chwastów w kukurydzy

W ostatnich dziesięcioleciach znaczenie kukurydzy znacznie wzrosło. Oprócz tradycyjnego wykorzystania ziarna w cieplejszym klimacie krajów południowych Europy, na północy kontynentu głównym czynnikiem zwiększającym powierzchnię upraw było wykorzystanie kiszonki. W ciągu ostatnich dziesięciu lat powierzchnia areału kukurydzy wzrosła w Niemczech do 2,5 miliona hektarów, a w Polsce do około miliona.

Zwalczanie chwastów w kukurydzy
W Niemczech zdecydowana dominacja w kiszonce stanowi około 80% całkowitej powierzchni upraw. Oprócz tradycyjnego stosowania jako pasza, kukurydza głównie używana jest jako surowiec do produkcji biogazu, a tym samym do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Szczególnie w tym przypadku kluczowe znaczenie ma ekonomia produkcji.
 
W regionach, w których uprawa kukurydzy ma długą historię, na przykład produkcja ziarna w Europie południowej, aby osiągnąć rozsądną wydajność – pełne spektrum chwastów, szkodników i chorób musi być kompleksowo kontrolowane. W przeciwieństwie do tego, w północnych częściach kontynentu, gdzie dominuje produkcja kiszonki, zwalczanie chwastów jest nadal głównym problemem, które musi być dobrze zarządzany i opłacalny.
 
Walka o przestrzeń, światło, wodę i składniki odżywcze
 
Wielkość plonu kukurydzy jest determinowana we wczesnych jej fazach rozwojowych:
1 liść – 7-12 dzień po siewie – pojawienie się wtórnego systemy korzeniowego;
3 liść – 16-22 dni po siewie – w pełni rusza proces fotosyntezy;
6 liść – 33-38 dni po siewie – początek tworzenia się wszystkich liści właściwych.
 
Czysty start kukurydzy i rozwój bez konkurencji chwastów zapewnia maksymalny plon. Chwasty od wschodów kukurydzy stanowią dla niej silną konkurencję. Na skutek presji chwastów kukurydza wydłuża się nadmiernie i nie wytwarza prawidłowego systemu korzeniowego. Rezultatem jest o 10-15% mniejszy system korzeniowy kukurydzy. W fazie 5-6 liści nie jest już możliwe skompensowanie utraty potencjalnego plonu. W efekcie kukurydza wytwarza mniejsze kolby i jest bardziej podatna na wyleganie korzeniowe. Zatem ochrona przed chwastami w pierwszych 40 dniach po siewie decyduje o wielkości plonu.
 
Na rozwój zachwaszczenia plantacji dość duży wpływ ma przebieg warunków atmosferycznych, przede wszystkim zaś długotrwałe ochłodzenie i przymrozki – opóźnia to wschody kukurydzy, ze względu na jej duże potrzeby termiczne, a chwasty osiągają wysokie stadia rozwojowe (rosną i kiełkują w znacznie niższych temperaturach). Priorytetem każdego producenta powinno być skuteczne wyeliminowanie roślin chwastów z plantacji, na samym początku wegetacji tej rośliny, gdyż później walka z nimi będzie zdecydowanie trudniejsza.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: