Partner serwisu Zboża
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Drzwi przemysłowe przesuwne i rozwierane
2018-02-27 -
Dziennik polowy
2020-03-13 -
Opryskiwacz Booster Reset-P Caffini
2020-08-05 -
Belka herbicydowa TEKLA
2023-10-10
SG: Zbiory pszenicy w UE będą bliskie 145 mln ton
W kwietniowym raporcie Strategie Grains skorygował w górę poprzednią prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej biorąc pod uwagę sprzyjające warunki pogodowe z 143,6 mln ton do 144,7 mln ton. Oznacza to jednak dalej zbiory o 4% mniejsze w skali roku.
Zbiory pszenicy w UE
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, korekta uwzględnia oczekiwania większego plonowania, co przełoży się na poprawę zbiorów głównie w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii – w sumie o 800 tys. ton, a także w Austrii, Szwecji, Węgrzech, Czechach i Słowacji – łącznie o 400 tys. ton.
Ponadto francuska firma analityczna zwiększyła szacowaną produkcję jęczmienia w Unii do 60,5 mln ton z poprzednich 60,1 mln ton. Tak więc aktualne przewidywania dla tego gatunku są bardzo zbliżone do ubiegłorocznego wyniku w wysokości 60,8 mln ton.
W okresie ostatniego miesiąca odnotowano korzystne warunki pogodowe dla upraw zbożowych, w tym opady deszczu, minimalnie mniejsze od temperatury w zachodniej Europie i wyższe od temperatury na wschodzie. Kondycja zbóż w UE jest raczej dobra, z perspektywami dobrych plonów przede wszystkim we Francji, Niemczech oraz krajach położonych w środkowej i południowo-wschodniej części Europy.
Sytuacja jest też zadowalająca w takich krajach jak Hiszpania, Włochy i kraje bałtyckie. Pewna doza niepewności pozostaje z kolei w przypadku upraw zbożowych w Polsce i Skandynawii.
Dobiegają końca zasiewy zbóż jarych
W większości zasiewy jęczmienia jarego w Unii zostały już ukończone, wyjątkiem są kraje północnej Europy. Siewy kukurydzy zaczęto w kwietniu na południu i w środkowej części Europy, w tym we Francji. Strategie Grains skorygowała prognozę tegorocznych zbiorów tego gatunku w Unii o 500 tys. ton do 63,4 mln ton, uwzględniając głównie rewizje prognoz powierzchni w Niemczech, Grecji, Polsce, Chorwacji i Rumunii. Pomimo to prognozowane zbiory są w dalszym ciągu o 11% powyżej zeszłorocznego wyniku.