| Autor: redakcja1

Wstępna ocena przezimowania upraw w 2024 r.

Z przeprowadzonych badań polowych wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały podobnie jak w roku poprzednim, praktycznie bez strat. Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie zimy był raczej sprzyjający dla zimujących roślin, a notowane w grudniu i styczniu spadki temperatury powietrza, tj. lokalnie do -20°C i poniżej nie zagrażały oziminom.

Wstępna ocena przezimowania upraw w 2024 r.
W większości województw nie odnotowano strat w areale zasianych ozimin lub straty były nieznaczne. Niewielkie uszkodzenia upraw ozimych wynikały przede wszystkim z utrzymujących się na polach zastoisk wody, wysuszających wiatrów oraz szkód dokonanych przez zwierzynę leśną. W drugiej połowie lutego na obszarze całego kraju obserwowano rozpoczęcie wegetacji roślin ozimych i trwałych użytków zielonych.

W tym roku wegetacja jest wyraźnie przyspieszona w stosunku do roku ubiegłego. Na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza na gruntach wyżej położonych i na lżejszych glebach już na początku marca przystąpiono do pierwszych wiosennych prac polowych, a miejscami również do siewu owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Ciepła i słoneczna pogoda na przełomie marca i kwietnia korzystnie wpłynęła na procesy życiowe roślin, w wielu rejonach Polski obserwowano początek kwitnienia drzew i krzewów owocowych. W kwietniu na obszarze kraju panowały zróżnicowane warunki agrometeorologiczne, a opady deszczu zapewniały dobre uwilgotnienie gleby i zabezpieczały potrzeby wodne roślin. Występujące w drugiej połowie kwietnia przymrozki uszkodziły w niektórych rejonach kraju kwiaty na drzewach owocowych. Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br.


Tagi:
źródło: