Indeks cen zbóż FAO wyniósł we wrześniu średnio 113,5 pkt, co oznacza wzrost o 3,3 pkt. (3,0 proc.) w stosunku do sierpnia, ale nadal 12,8 pkt. (10,2 proc.) poniżej wartości z września 2023 r. Miesiąc wcześniej indeks cen zbóż FAO spadł do poziomu najniższego od września 2020 roku.
Ceny eksportowe pszenicy odbiły w górę po trzech miesiącach spadku
Po spadku przez trzy kolejne miesiące, globalne ceny pszenicy wzrosły we wrześniu, głównie z powodu obaw o niekorzystne warunki pogodowe u niektórych kluczowych eksporterów.
Wilgotne warunki w Kanadzie i Unii Europejskiej spowodowały opóźnienia zbiorów w tym pierwszym i doprowadziły do znacznego ograniczenia prognozy produkcji pszenicy dla UE. Jednak konkurencyjne ceny dostaw z regionu Morza Czarnego ograniczyły wzrost cen.
Ceny kukurydzy i jęczmienia rosły we wrześniu, podczas gdy ceny sorgo i ryżu spadły
Światowe ceny kukurydzy rosły z miesiąca na miesiąc, napędzane niskim poziomem wody na Maderze w Brazylii i rzeki Missisipi w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wraz z silnym popytem krajowym w Brazylii i solidnym tempem eksportu w Argentynie.
Wśród innych gruboziarnistych zbóż, światowe ceny jęczmienia wzrosły, podczas gdy ceny sorgo spadły.
Indeks cen FAO ryżu spadł we wrześniu o 0,7 procent, odzwierciedlając ogólnie małe przepływy handlowe w obliczu świeżo zebranych dostaw i usunięcie przez rząd indyjskiego ograniczenia eksportu ryżu basmati.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
Gospodarz.pl