Zbiory zbóż z Rosji
Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) z 29.10 br. Rosja w obecnym sezonie wyprodukowała 100,6 mln t zbóż. Jest to wielkość jedynie nieznacznie niższa niż w poprzednim sezonie. Wówczas zebrano 101,5 mln t, co oznacza, że produkcja w tym sezonie prognozowana jest na poziomie o 0,9 mln t - 0,9 proc. mniejszym. Jest to jednak sporo mniejsza zniżka niż spodziewano się przed kilkoma miesiącami.
W kwietniu Międzynarodowa Rada Zbożowa oczekiwała zbiorów na poziomie niespełna 86 mln t. Wtedy obawiano się, mimo nieco większego areału zasiewów, niewystarczająca ilość opadów wraz z problemami finansowymi niektórych producentów powodującymi niższe zużycie środków produkcji, może przełożyć się na wyraźne zmniejszenie średnich plonów i tym samym spadku produkcji. Duża część z tych obaw okazała się przedwczesna, a plony i zbiory relatywnie wysokie. Gdyby końcowe przewidywania zbiorów były podobne do aktualnej prognozy, to tegoroczna produkcja zbóż w Federacji Rosyjskiej byłaby trzecią najwyższą w historii po rekordowej wynoszącej 105 mln t w roku 2008 i drugiej najwyższej w roku 2014. Poza tym, w bieżący sezon Rosja weszła z dużymi zapasami zbóż, przez MRZ ocenianymi na 11 mln t w stosunku do 7,9 mln t przed rokiem. Dostępność zbóż jest więc spora.
Eksport zbóż z Rosji
Rosja w dużym stopniu nastawia się na wywóz ziarna. Mimo, że w ujęciu globalnym jest piątym największym producentem, po Chinach, Stanach Zjednoczonych, UE i Indiach, z udziałem w światowej produkcji zbóż z wykluczeniem ryżu w tym sezonie ocenianym na 5 proc., ma stosunkowo duże znaczenie w globalnym handlu, szczególnie w odniesieniu do pszenicy.
MRZ szacuje eksport zbóż z Rosji w sezonie 2015/2016 na 31,7 mln t, tj. o 4 proc. większy, co dałoby Rosji czwarte miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych, UE i tuż za Ukrainą, z udziałem 10 proc. wywozie. W związku z tym, relatywnie duża część produkcji kierowana jest na wysyłkę. W omawianym sezonie odsetek produkcji skierowany na eksport wyniesie 31,5 proc. To więcej niż średnio w ostatnich dwóch latach, kiedy Rosja stosowała ograniczenia w handlu. To także więcej niż przeciętnie na świecie, gdyż przedmiotem handlu międzynarodowego jest zazwyczaj 15-16 proc. produkcji.
Rosja drugim eksporterem pszenicy po UE
Jeśli chodzi o wywóz pszenicy, to Federacja Rosyjska z przewidywaną przez MRZ wielkością wysyłki w sezonie 2015/2016 na poziomie 23,6 mln t - wzrost o 6 proc., może odpowiadać za blisko 16 proc. globalnego eksportu. Może też wyprzedzić pod tym kątem Kanadę oraz po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone i uplasować się na drugim miejscu na świecie po UE.