| Autor: redakcja1

Rosja nie zapowiada ograniczeń w eksporcie pszenicy

Kontrakt na pszenicę stracił na wartości 3,1% w Chicago i 2% w Paryżu po tym, jak rosyjskie ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że ten największy eksporter pszenicy na świecie nie planuje ograniczać eksportu. Drogi dolar sprawia, że amerykańska pszenica jest ziarnem ostatniego wyboru dla większości importerów.

Rosja nie zapowiada ograniczeń w eksporcie pszenicy
Kukurydza odbiła w górę o 1% w Chicago pod wpływem dobrych danych eksportowych i wzmożonego popytu ze strony przemysłu biopaliwowego. Kukurydzy pomogły też zapowiedzi, że Argentyna zamierza nałożyć cła na eksport tego zboża.

Tymczasem unijny kontrakt na kukurydzę stracił wczoraj lekko na wartości. Presja spadkowa pochodziła z rynku pszenicy oraz doskonałych perspektyw ukraińskiej produkcji. Francuski Agritel dokonał przeglądu terenowego upraw, na podstawie którego szacuje tegoroczne zbiory kukurydzy na Ukrainie na 30,3 mln ton, w porównaniu do 24,7 mln ton przed rokiem. Jeśli prognoza się sprawdzi, będzie to wynik zbliżony do rekordu z 2013 roku.

Notowania soi w Chicago zmieniały się we wtorek w minimalnym zakresie. Rynek oczekuje na rekordowe zbiory amerykańskiej soi, które zaczną się już niebawem. Jest to poważny kłopot dla farmerów w sytuacji gdy na horyzoncie nie widać szans na porozumienie z Chinami. Notowaniom soi pomaga nieco wzmożony popyt wewnętrzny oraz zainteresowanie ze strony krajów, które wcześniej nie zaopatrywały się w USA.

Jak zauważa Andrzej Bąk z WGT S.A., Chiny sprowadzają soję z Brazylii odkąd zaczęły obowiązywać cła odwetowe na nasiona pochodzące z USA. Stąd brazylijski eksport tych nasion bije rekordy, a ceny rosną. W sierpniu Brazylia sprzedała na eksport 8,127 mln ton nasion soi, co oznacza wzrost o blisko 40% - rok do roku.

Notowania unijnego rzepaku wzrosły wczoraj lekko (+0,3%), korzystając z wybicia notowań oleju palmowego (+1,8%). Skala wzrostu na rynku rzepaku była jednak ograniczona ze względu na niskie notowania soi.

Egipt ponownie postanowił wykorzystać przecenę na rynku pszenicy i ogłosił we wtorek przetarg na zakup tego zboża. Wyniki powinny być znane dzisiaj, a faworytem jest oczywiście pszenica rosyjska.


Warto zauważyć, że amerykański kontrakt na pszenicę zyskuje w skali roku prawie 17%, a unijna pszenica podrożała w tym czasie o blisko 1/4 (+23%).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: