USDA zaprezentował swoją drugą prognozę podaży i popytu na sezon 2023/24. Jest ona znacznie lepsza od tej z maja. Amerykanie podnieśli (m/m) o 14,2 mln ton oczekiwaną produkcję zbóż na świecie do rekordowych 2,834 mld ton. Korekty w górę dotyczyły głównie Rosji, Ukrainy i Indii.
Jednocześnie globalna konsumpcja ziarna zbóż wzrośnie o 1,8% (r/r) do 2.818 mld ton, ale będzie niższa od oczekiwanych zbiorów.
Jeśli prognozy podaży i popytu się sprawdzą, to nastąpi wzrost globalnych zapasów ziarna zbóż na koniec nowego sezonu. Aktualna prognoza jest aż o 11,2 mln ton lepsza od majowej (po połowie dzięki wyższej w czerwcu produkcji i zapasom początkowym). Według prognozy w skali roku światowe zapasy zbóż odbiją w górę o blisko 16 mln ton (+2,1% - r/r), ale nadal będą o 1,2% poniżej sezonu 2021/22.
Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 28% (zapasy pokryją nieco ponad 102 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.
USDA dokonał tylko symbolicznych zamian w prognozach dla krajowego (USA) rynku zbóż.
Korekty prognoz dla obecnego sezonu:
USDA podniósł o 6 mln ton do 2,744 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w trwającym sezonie 2022/23.
Lepsze w tym miesiącu prognozy zbiorów ziarna zbóż są głównie konsekwencją wyższych (niż w maju) oczekiwań w stosunku do produkcji ryżu, przy tylko symbolicznym wzroście zbiorów kukurydzy i pszenicy. Konsekwencją większej produkcji będą wyższe zapasy (+ 5 mln ton - m/m) na koniec starego i początek nowego sezonu.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
Gospodarz.pl/MP