Dobre zbiory zbóż na półkuli północnej w 2017 r. skutkowały spadkiem globalnych cen zbóż w okresie żniw. Pomimo spadku były one jednak większe niż przed rokiem.
Na początku lutego 2018 r. większość przetwórców posiadała zapasy surowca niezbędne do bieżącej produkcji. Stosunkowo wysokie ceny zbóż w Polsce wynikające m.in. z umocnienia złotego wpływały dodatkowo na ograniczenie transakcji. Sytuacja ta wywierała presję na spadek cen pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego. Jak wynika z danych MRiRW w okresie 12–18.02.2018 r. za pszenicę konsumpcyjną otrzymywano 679 zł/t, a za żyto konsumpcyjne – 572 zł/t, w obu przypadkach o 2% mniej niż miesiąc wcześniej. Cena jęczmienia paszowego, tak jak przed miesiącem, wyniosła 668 zł/t. W omawianym tygodniu lutego br. za kukurydzę płacono 632 zł/t, tj. o 2,5% więcej niż przed miesiącem.
Wysoki poziom zapasów w krajach eksportujących zboże oraz konkurencja o rynki zbytu wpływają na utrzymywanie się cen globalnych na stosunkowo niskim poziomie. Zmiany cen ziarna na rynkach zagranicznych (w tym zwłaszcza w UE) będą determinowały w dużym stopniu zmiany cen w Polsce. Szacuje się, że sezonowo malejące zasoby ziarna i utrzymujący się popyt na zboże będzie stymulował dalszy wzrost krajowych cen w pierwszej połowie 2018 r. W marcu 2018 r. ceny zbóż mogą się ukształtować na poziomie nieco większym od notowanego rok wcześniej. Na przednówku ceny pszenicy ogółem i pszenicy konsumpcyjnej mogą być podobne do notowanych w sezonie 2016/2017, natomiast poziom cen żyta może być nieco mniejszy niż przed rokiem.
Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową, Zespół Ekspertów KOWR ocenił, że średnie ceny pszenicy i żyta mogą przedstawiać się następująco:
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl