Ceny zbóż
We wrześniu 2016 r. na rynku unijnym za pszenicę konsumpcyjną płacono 145 EUR/t, a za jęczmień paszowy – 131 EUR/t, czyli mniej niż rok wcześniej odpowiednio o 10% i 11%. W tym czasie cena kukurydzy zmalała o 3% do 155 EUR/t.
Ceny zbóż w Polsce podążają za zmianami cen w UE. We wrześniu br. średnia krajowa cena pszenicy (wg GUS) ukształtowała się na poziomie 612 zł/t, o 7% niższym niż rok wcześniej. Cena jęczmienia wynosiła 632 zł/t, w tym jęczmienia paszowego 519 zł/t. Ceny te były niższe niż przed rokiem odpowiednio o 2% i 9%. Za żyto w kraju otrzymywano 502 zł/t, a zatem o 5% mniej niż rok wcześniej. Cena kukurydzy była o 7% niższa niż we wrześniu 2015 r. i wyniosła 532 zł/t.
Zdaniem Agencji Rynku Rolnego, krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej we wrześniu br. wyrażona w walucie unijnej była wyższa niż na Słowacji o 14%, o 10% niż na Węgrzech i o 5% niż w Czechach, ale niższa o 9% niż w Niemczech i o 8% niż we Francji. Również jęczmień paszowy i kukurydza były tańsze niż w Niemczech i we Francji, ale droższe niż u naszych południowych sąsiadów.
W wyniku przewagi podaży ziarna nad popytem na świecie, a zwłaszcza w Europie Wschodniej, tj. Rosja i Ukraina, w sezonie 2016/2017 ceny zbóż będą się utrzymywały na niskim poziomie, wykazując sezonowy wzrost w miarę wyczerpujących się zasobów. Ceny zbóż konsumpcyjnych mogą rosnąć szybciej niż paszowych, gdyż podaż ziarna konsumpcyjnego w Europie Zachodniej może być mniejsza niż w poprzednim sezonie.
Ceny zbóż w Polsce będą kształtowały się pod wpływem cen na rynku unijnym. W tej sytuacji ocenia się, że ceny skupu zbóż w kraju do końca 2016 r. będą utrzymywały się poniżej cen sprzed roku. W marcu 2017 r. ceny pszenicy mogą być do 7% wyższe od notowanych rok wcześniej, a ceny żyta mogą być zbliżone do notowanych przed rokiem.
Ceny pszenicy i żyta w grudniu 2016 r. i w marcu 2017 r.: