Notowania pszenicy
Na ostatnie wzrosty wpływ mogły mieć doniesienia o niesprzyjających warunkach pogodowych, w tym dla pszenicy ozimej w niektórych rejonach USA i oraz na Ukrainie, gdzie susza i niskie temperatury negatywnie wpływają na rozwój pszenicy ozimej, jak i dla upraw pszenicy na wschodnim wybrzeżu Australii - zjawisko El Nino. Obniżka zbiorów w odniesieniu do prognoz USDA oczekiwany jest również w Argentynie. Giełda zbożowa w Buenos Aires szacuje je na 9,5 mln ton, a więc o 1 mln ton mniej niż Amerykański Departament Rolny w październikowym raporcie. Rok wcześniej wyniosły one 11,75 mln ton.
Wspierająco na ceny pszenicy mogły również podziałać korzystne wyniki tygodniowej sprzedaży zagranicznej. Omawiany tydzień przyniósł zwiększenie się wysyłki pszenicy zarówno w Unii, jak i w USA. KE wydala licencje na wywóz 371 tys. ton tego gatunku w odniesieniu do 277 tys. ton tydzień wcześniej.
Niemniej jednak unijna pszenica staje się konkurencyjna w przetargach na dostawy do Egiptu. W ostatnim przetargu egipski GASC zakupił 240 tys. ton z krajów UE, w tym: 60 tys. ton polskiego ziarna, 60 tys. ton rumuńskiego i 120 tys. ton francuskiego. Natomiast w USA w ostatnim tygodniu zakontraktowano 550 tys. ton pszenicy, co mieściło się w górnym przedziale szacunków analityków wynoszących 350-550 tys. ton.
W związku z tym światowy i unijny bilans pszenicy w sezonie 2015/2016 jest komfortowy, a konkurencja o główne rynki zbytu wyjątkowo silna. Wzrost cen może więc być tylko krótkotrwałe. W przypadku kukurydzy także ostatni tydzień przyniósł nieznaczne zwyżki notowań giełdowych. Kukurydza w kontrakcie listopadowym na Euronext zwiększyła swoją wartość przez ostatni tydzień o 1,5% do 166,5 USD/t, a w kontrakcie grudniowym na CBoT – o 0,5% do 149,6 USD/t.
Notowania kukurydzy
Ceny kukurydzy w UE w dalszym ciągu są jednak relatywnie niskie w odniesieniu do zbiorów. Notowania kukurydzy na Euronext w październiku br. były podobne do tych z października 2014 roku. Jednak zeszłoroczna sytuacja na unijnym rynku kukurydzy sporo różniła się od aktualnej. W sezonie 2014/2015 Wspólnota odnotowała rekordowe zbiory kukurydzy, oceniane przez KE na 77,9 mln ton.
Czytaj dalej na następnej stronie...