W drugiej połowie grudnia ub.r. GUS podał wynikowy szacunek zbiorów zbóż w Polsce w wysokości 30,1 mln ton, czyli to o 8% więcej niż rok wcześniej. Pszenicy zebrano w sumie 11,1 mln ton, tj. prawie tyle samo co rok wcześniej. Obrodziła kukurydza, a GUS ocenił jej zbiory na 4,2 mln ton, a więc o 1 mln ton wyższe niż przed rokiem.
Silną pozycję ma też Ukraina. W pierwszej połowie sezonu handlowego 2016/2017 Ukraina wysłała ponad 22 mln ton zbóż, w tym 11,1 mln ton pszenicy, 4,3 mln ton jęczmienia oraz 6,4 mln ton kukurydzy. Poza tym wywieziono 166 tys. ton mąki pszennej.
Według SovEcon, w omawianym okresie Rosja wyeksportowała 15,7 mln ton pszenicy. Dla porównania wywóz pszenicy z UE osiągnął w pierwszej połowie sezonu handlowego 11,9 mln ton (dane KE), przy potencjale wysyłkowym w wysokości 25 mln ton, a z USA zaledwie 12,5 mln ton.
Kondycja pszenicy ozimej w niektórych rejonach USA mocno się pogorszyła. Dotyczy to przede wszystkim stanu Oklahoma – gdzie odsetek upraw, których stan oceniany jest najwyżej (oceny dobra i bardzo dobra) zmniejszył się z 53% w zeszłym miesiącu do zaledwie 25%. Straty odnotowuje się też w stanie Kansas – zniżka odsetka upraw ocenianych najwyżej z 54% do 44%. Jest to wynik niskich temperatur występujących w zeszłym miesiącu oraz deficytów wodnych.
W handlu międzynarodowym warto zwrócić uwagę na wyniki algierskiego przetargu na dostawę pszenicy. Przeważały oferty dostawców z krajów europejskich. Japonia ogłosiła przetarg na dostawę 120 tys. ton pszenicy paszowej oraz 200 tys. ton jęczmienia paszowego. Jego rozstrzygnięcie jest planowane na 11 stycznia br. Poza tym rząd Etiopii ogłosił przetarg na dostawę 720 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej.
W Argentynie i Brazylii zaobserwowano w ostatnim czasie obfite opady deszczu. W prowincji Mato Grosso pierwsze zbiory zostały przerwane przez obfite deszcze. W Argentynie utrzymuje się deszczowa aura wzmagająca obawy o zasiewy. Zostały one zrealizowane w 85% w przypadku soi i 72% w przypadku kukurydzy – podała giełda zbożowa w Buenos Aires.