| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.07.2016)

W tym tygodniu wyraźnie umocniły się notowania pszenicy miękkiej w kontraktach terminowych na Euronext. W najbliższym kontrakcie tygodniowy zwyżka cen wyniosła 5,4% do 167 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.07.2016)
Z kolei w przypadku kukurydzy przeważają trendy spadkowe. Notowania w kontrakcie sierpniowym na Euronext zmniejszyły się przez ostatni tydzień o 2,6% do 169,3 EUR/t. Lipcowe deszcze, które wzbudziły obawy odnośnie parametrów jakościowych pszenicy i innych zbóż podstawowych były sprzyjające dla plantacji kukurydzy. Tegoroczne zbiory w UE zapowiadają się bardzo obiecująco w szczególności w zestawieniu z zeszłorocznymi, mocno zredukowanymi z powodu dotkliwej suszy.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Na CBoT ten tydzień przyniósł już wyraźnie spadki notowań. Tutaj pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała o 3,7% do 153,5 USD/t, a kukurydza o 6,6% do 131,6 USD/t.
 
Ceny pszenicy spadają w związku z coraz większą dostępnością ziarna z tegorocznej produkcji. Zdaniem USDA, zaawansowanie zbiorów amerykańskiej pszenicy ozimej (na dzień 17 lipca br.) wynosiło 76% monitorowanego obszaru w 73% tydzień wcześniej i 66% w porównywalnym tygodniu rok temu.
 
W odniesieniu do kukurydzy obniżki notowań odzwierciedlają poprawę pogody, gdyż synoptycy zapowiadają ochłodzenie i deszcze pod koniec miesiąca. Kukurydza na CBoT tanieje od pięciu tygodni. Kondycja kukurydzy w USA (stan na 17 lipca br.) nadal jest dobra. Oceny najwyższe, tj. dobrą i bardzo dobrą przyznano 76% upraw. Taki sam odsetek był w poprzednim tygodniu. Dla porównania w tym samym okresie sezon wcześniej procent ten wynosił 69%. Kondycja soi też pozostała niezmienna – 71% upraw otrzymało najwyższe oceny, w porównaniu do 62% w tym samym okresie sezon wcześniej.
 
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny amerykańskiej kukurydzy był spadek popytu ze strony importerów. Według danych USDA, w tygodniu kończącym się 14 lipca br. eksport kukurydzy (z poprzednich zbiorów) wyniósł zaledwie 345,1 tys. ton wobec 667,8 tys. ton tydzień wcześniej. Mniejsze były również kontrakty na dostawę kukurydzy z tegorocznych zbiorów – spadek z 687,8 tys. ton tydzień wcześniej do 506,3 tys. ton.
 
W rozpatrywanym tygodniu wzrosła natomiast sprzedaż zagraniczna soi. Zamówienia na soję z tegorocznej produkcji były wyższe od oczekiwań – 1,002 mln ton, znacząco więcej w porównaniu do 547,05 tys. ton w poprzednim tygodniu. Eksport soi z zeszłorocznych zbiorów wyniósł 325 tys. ton.


Tagi:
źródło: