| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Wzrosty notowań pomimo dobrych prognoz zbiorów zbóż (27-31.10.2014)

Pomimo ogromnej światowej podaży zbóż w sezonie 2014/2015 ich notowania w ostatnim okresie umacniają się – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Wzrosty notowań pomimo dobrych prognoz zbiorów zbóż (27-31.10.2014)

Niesprzyjająca pogoda

W bieżącym tygodniu napłynęło kilka doniesień o niesprzyjającej aurze w niektórych krajach. Na pierwszy plan wysuwa się aktualnie sytuacja w Rosji. W poszczególnych obszarach kraju zimna pogoda wraz z pojawiającymi się sporadycznie mrozami, która przyspieszyła wejście pszenicy ozimej w okres zimowego uśpienia. Jak wynika z danych IKAR, może to przyczynić się do zmniejszenia się zbiorów pszenicy w 2015 roku do 46,5 mln ton. Następną budzącą obawy wiadomością jest wystąpienie suszy w południowej Australii.
 
Zdaniem Rabobanku, będzie konieczna blisko 5% rewizja dotychczasowych prognoz tegorocznej produkcji pszenicy do 23 mln ton. Jednakże nadal taki wynik należy uznać za relatywnie dobry, a więc na zbliżonym poziomie do zbiorów w sezonie 2012/2013.
 
Nie najlepsze warunki dla upraw pszenicy są również w Brazylii. Somar podkreśla, że ostatnie opady deszczu będą w prawdzie korzystne dla upraw soi i kukurydzy, chociaż mogą przełożyć się na spadek jakości ziarna pszenicy.

Notowania zbóż w USA

Za Oceanem zanotowano jeszcze wyraźniejsze wzrosty notowań niż w UE. Kukurydza w kontrakcie grudniowym na CBoT podrożała w ciągu tygodnia o 4% do 147,2 USD/t, a pszenica o 1,8% do 196,9 USD/t.
 

Wzrosty cen śruty sojowej

Do ostatnich zwyżek notowań zbóż na amerykańskim rynku mogły przyczyniać się wzrosty cen śruty sojowej do poziomu najwyższego od siedmiu tygodni. Taki stan rzeczy jest ściśle związany ze wzmożonym popytem eksportowym i problemami logistycznymi na obszarze USA. Niemniej jednak, ceny śruty mogą być przez jakiś czas wysokie, aż do zwiększenia przerobu soi.
 
Sytuacja na rynku śruty sojowej będzie jednak raczej krótkotrwała i najprawdopodobniej ulegnie diametralnej zmianie wraz ze zwyżką jej ilości z tegorocznego surowca.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: