Wzrośnie też do rekordowego poziomu globalna konsumpcja zbóż. Światowe zużycie powinno osiągnąć poziom 2,226 mld ton. Oznaczać to będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) minimalny spadek zapasów - licząc rok do roku.
IGC podniosła jednocześnie o 3 mln ton, do 2,175 mld ton, prognozę zbiorów zbóż w tym sezonie (dotyczy kukurydzy głównie w UE), obniżając nieco globalną konsumpcję. Oznaczać to będzie wzrost (w porównaniu z prognozą z lutego) zapasów zbóż na koniec obecnego sezonu.
Wstęp do prognozy:
W ubiegłym miesiącu nasiliły się obawy dotyczące globalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa i rosnąca niepewność co do długoterminowych konsekwencji dla produkcji i konsumpcji. Podczas gdy niektóre towary gwałtownie wzrosły w pobliskim popycie, szczególnie w przypadku żywności na bazie ryżu i pszenicy, osłabienie warunków ekonomicznych może w dłuższej perspektywie ograniczyć zużycie, szczególnie w przypadku produktów przemysłowych, takich jak etanol na bazie kukurydzy i skrobia. Mimo że w ostatnich tygodniach zakup niektórych towarów w imporcie przyspieszył, zgłaszane są wyzwania logistyczne, ponieważ ograniczenia w ruchu i środki kwarantanny stają się powszechne. Ograniczenia w transporcie mogą również utrudniać dystrybucję środków produkcji rolnej i zakłócać wiosenne prace polowe, jednak na tym etapie Rada zakłada, że zamiary sadzenia zostaną spełnione. Niemniej jednak prognozy Rady dotyczące podaży i popytu są niepewne, dopóki postęp i czas trwania pandemii nie staną się wyraźniejsze.