| Autor: redakcja1

Kukurydza na CBoT najtańsza od trzech lat (28-31.10.2013)

Ceny kukurydzy na giełdzie w Chicago wyraźnie zniżkują. Osiągnęły one poziom najniższy od trzech lat – podaje FAMMU/FAPA.

Kukurydza na CBoT najtańsza od trzech lat (28-31.10.2013)
Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie na grudzień 2013 roku wyceniana była na 169,4 USD/t, czyli o blisko 3% mniej niż tydzień wcześniej. Taki stan rzeczy wynika z coraz większej dostępności tego ziarna z tegorocznych zbiorów wraz z zaawansowaniem żniw. Szacunki produkcji kukurydzy w USA są nadal na rekordowym poziomie. Lanworth podaje prognozę w wysokości 350 mln ton.
 
Kończący się tydzień przyniósł spadki notowań kukurydzy również na Matif, gdzie w najbliższym kontrakcie cena zmalała do 168,3 EUR/t, a więc o 3,6% poniżej wyniku z końca minionego tygodnia. Jest to również odzwierciedleniem coraz większej presji podażowej w całym sektorze zbóż paszowych. Obniżki były odnotowywane także na giełdzie w Budapeszcie. Tutaj kukurydza w kontrakcie listopadowym staniała przez ostatni tydzień o 0,9% dochodząc do 43 100 HUF/t, co w przeliczeniu daje kwotę 201,9 USD/t i 614,4 PLN/t.
 
W odniesieniu do pszenicy konsumpcyjnej, gdzie jej wysoki popyt ze strony kluczowych rynków zbytu i relatywnie ograniczona podaż ziarna wysokiej jakości sprawia, że ceny na rynku europejskim utrzymują się nadal na wysokim poziomie. W tym tygodniu notowania pszenicy konsumpcyjnej na Matif w kontrakcie listopadowym zwiększyły się w ujęciu tygodniowym o 1,1% do 201,8 EUR/t.
Troszkę inaczej wygląda sytuacja na amerykańskich giełdach towarowych. W omawianym czasie pszenica konsumpcyjna w kontrakcie grudniowym na CBoT potaniała o 1,6% do 248 USD/t. Spadkowe trendy były także widoczne na pozostałych giełdach. Pszenica HRW na giełdzie w Kansas w kontrakcie na grudzień była wyceniana na 274,7 USD/t, tj. o 2,2% niżej w odniesieniu do końca zeszłego tygodnia. Podobnie pszenica HRS w najbliższym kontrakcie na giełdzie w Minneapolis (MGE) zmniejszyła swoją wartość o 2,7% do 269 USD/t.
 
Spadkowe tendencje na amerykańskim rynku są obecnie odzwierciedleniem poprawy perspektyw dla upraw pszenicy ozimej HRW wraz z pojawieniem się długo oczekiwanych opadów deszczu w niektórych rejonach kraju. Dobre nawilgotnienie gleb sprzyja wzrostowi tego zboża przed wejściem w fazę uśpienia w okresie zimowym. Poprawę warunków odnotowano przede wszystkim w południowej części USA.
 
Dobrą wiadomością dla globalnego rynku pszenicy są utrzymujące się bardzo optymistyczne szacunki dla produkcji w Australii, które przekraczają 25 mln ton. W związku z tym, spora podaż wysokiej jakości pszenicy w eksporcie mogłoby wpłynąć na kształtowanie się cen na rynku światowym.
Kolejną pozytywną wieścią jest poprawa warunków dla zasiewów ozimin w Rosji i na Ukrainie, co pozwala na złagodzenie obaw dotyczących wyniku przyszłorocznych zbiorów pszenicy w obu tych krajach zaliczanych do wiodących eksporterów zbóż z rejonu Morza Czarnego – wskazuje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: