| Autor: redakcja1

Kukurydza i pierwszy liść. Jak wybrać odpowiednie preparaty do powschodowego zwalczania chwastów?

Pomimo, iż zimna końcówka kwietnia spowolniła kiełkowanie roślin w glebie, na większości plantacji kukurydza znajduje się w fazie pierwszego liścia właściwego. Jeżeli nie wykonaliście zabiegów doglebowych i zastanawiacie się nad doborem odpowiednich preparatów do powschodowego zwalczania chwastów. Wraz z Pawłem Talbierzem z firmy Chemirol przedstawiamy kilka wariantów optymalnej technologii zwalczania chwastów kukurydzy.

Jego zdaniem, na plantacje o dużym nasileniu chwastami dwuliściennymi i jednoliściennymi, jak chwastnica czy perz świetnym rozwiązaniem jest połączenie herbicydu Rimel w dawce 50-60 g/ha wraz z preparatem Cornmax w dawce 1l. Tym bardziej, że Cornmax zawiera 2 substancje aktywne: bardzo szybko działający nalistnie bromoksynil i doglebowo terbutyloazynę, która chroni przed zachwaszczeniem wtórnym.


- Skuteczność zebranych rozwiązań możecie prześledzić na wyświetlonej tabeli, gdzie prezentujemy wyniki doświadczeń ścisłych prowadzonych od kilku lat w kukurydzy. Na polach, gdzie równie dużo co chwastów dwuliściennych możecie spotkać także chwasty jednoliścienne. W tym poza chwastnicą i perzem także włośnicę czy paluszniki. Rozwiązaniem zdecydowanie lepszym będzie trójskładnikowa mieszanina zawierająca Rimel, Nixon czyli nikosulfuron oraz Cornmax. Dawka Rimela uzależniona jest od występowania na plantacji perzu właściwego i wynosi maksymalnie 60 g/ha.

Wykonując zabiegi nalistne zwracajcie uwagę na warunki pogodowe. W przypadku skrajnej aury to jak dużego nasłonecznienia, wysokiej temperatury i niskiej wilgotności zarówno powietrza jak i gleby przesuwajcie czas zabiegu nawet do godzin późnowieczornych.


Jeśli rośliny nie transpirują w wyniku niedoboru wody i temperatur w czasie dnia to nie pobiorą substancji czynnej, która nie przemieści się w roślinie. Dlatego też wykonując zabiegi wieczorem po zachodzie słońca, gdy naturalnie rośliny odzyskują turgor, wtedy substancja czynna środka ochrony roślin będzie pobrana przez liście chwastów i wraz z sokami komórkowymi trafi do miejsca działania w roślinie.



Tagi:
źródło: