Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w lutym 2025 r. odnotowano dalszy wzrost wartości indeksu cen zbóż FAO.
Wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 112,6 pkt, a więc wyższym o 0,8 pkt niż w styczniu 2025 r., ale niższym o 1,2 pkt niż w lutym roku 20241.
Na wzrost indeksu wpływ miały m.in. większe ceny pszenicy, wynikające ze zmniejszenia jej eksportu z Federacji Rosyjskiej, co skłoniło kupujących do poszukiwania tego zboża na innych rynkach. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym na zwiększenie się cen pszenicy były obawy związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w niektórych regionach Europy, Federacji Rosyjskiej i USA, które mogły zagrażać uprawom ozimym.
Globalne ceny kukurydzy w lutym br. kontynuowały trend zwyżkowy, przede wszystkim z uwagi na ograniczenie sezonowych dostaw w Brazylii, pogarszające się warunki upraw w Argentynie oraz silne zapotrzebowanie eksportowe na kukurydzę z USA.
Wzrosły również światowe ceny jęczmienia i sorga. Równocześnie międzynarodowe ceny ryżu uległy spadkowi, z uwagi na ograniczony popyt oraz rozpoczęte nowe zbiory u niektórych dostawców.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl