Na zamknięciu środowej sesji przeważały wzrosty na giełdowym rynku zbóż. Po dłuższej niż za oceanem przerwie świątecznej giełda Matif reaguje na zachowanie amerykańskich kontraktów.
Jeszcze w tygodniu przed świętami kontrakty na zboża notowały swoje wielomiesięczne maksima. Osiągnięcie porozumienia w Genewie w sprawie rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wydawało się przełomowe (wtedy) i dało impuls do głębszych spadków cen kontraktów na zboża. Wiadomo już, że była to tylko zagrywka Rosji, która grozi teraz interwencją zbrojną na wschodzie i południu Ukrainy. Niepokój na rynki powrócił, a ceny zbóż zaczęły odrabiać kilkusesyjne spadki.
Wyraźnie widać, jak duży udział w obecnych poziomach cen zbóż ma kapitał spekulacyjny, grający na zaostrzenie konfliktu rosyjsko–ukraińskiego.
Ukraińskie Min. Rolnictwa szacuje eksport zbóż w tym sezonie na 33 mln ton. Do tej pory wysłano za granicę już 29 mln ton.
Kazachstan wyeksportował w tym sezonie 7,3 mln ton zbóż, a do końca sezonu (do końca czerwca) eksport osiągnie poziom 9,5 mln ton.
Perspektywy produkcji zbożowej wyglądają w Europie dobrze. W USA nadal opóźnione są siewy kukurydzy. Farmerzy mogą jednak te opóźnienia bardzo szybko nadrobić w miarę poprawy pogody.
Kondycja amerykańskiej pszenicy ozimej jest zła (gorsza niż przed rokiem), a ostatnie wiosenne przymrozki wyrządziły lokalnie kolejne szkody.
Mimo wszystko, zapowiada się dobry kolejny sezon na półkuli północnej, a zbliżające się zbiory będą wywoływać presję spadkową na ceny zbóż. Z drugiej strony realna groźba wybuchu wojny rosyjsko – ukraińskiej zachęca spekulantów do kontynuowania gry na zwyżki cen. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestorzy finansowi posiadają już bardzo dużą pozycję długą netto w amerykańskiej kukurydzy i soi (mniejszą w pszenicy) wydaje się, że w sytuacji ustania czynnika ryzyka związanego z Ukrainą przeceny mogą być gwałtowne.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Notowania ze środy 23-04-20141
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl