| Autor: mikolaj

GUS: Zbiory zbóż ogółem w Polsce sięgną 32 mln ton

Jak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą ok. 27,1 mln t, tj. o 11,6% więcej od zbiorów ubiegłorocznych i o 8,7% więcej od średniej z lat 2006-2010. Zbiory zbóż ogółem mogą natomiast zbliżyć się do 32 mln ton.

GUS: Zbiory zbóż ogółem w Polsce sięgną 32 mln ton

Warunki agrometeorologiczne w produkcji zbóż

Siewy zbóż ozimych pod zbiory 2014 przeprowadzano na ogół w optymalnych terminach agrotechnicznych. W pierwszej dekadzie września rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. Do końca drugiej dekady października siewy zakończono.
 
Przebieg pogody w grudniu, styczniu i lutym nie stwarzał większych zagrożeń dla zimujących upraw, choć okresowo występowały duże spadki temperatury powietrza. Notowane w grudniu spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu dochodzące do –10ºC, w styczniu do –25ºC i w lutym do –20ºC nie spowodowały nadmiernego wychłodzenia gleby na wysokości węzła krzewienia roślin.
 
Ciepła i słoneczna pogoda w marcu sprzyjała rozpoczętej pod koniec lutego wegetacji ozimin. Korzystne warunki agrometeorologiczne w pierwszej dekadzie marca umożliwiały wykonywanie pierwszych wiosennych prac polowych. Na znacznym obszarze kraju w trzeciej dekadzie miesiąca przystąpiono do siewów owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Uwilgotnienie wierzchniej warstwy gleby na początku okresu wegetacyjnego zabezpieczało potrzeby wodne roślin.

Przebieg pogody w kwietniu sprzyjał szybkiemu wzrostowi i rozwojowi roślin. W drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia na obszarze całego kraju żyto i pszenżyto ozime, a także pszenica ozima weszły w fazę strzelania w źdźbło. W pierwszej połowie kwietnia prowadzono rozpoczęte w marcu siewy zbóż jarych, a do końca drugiej dekady miesiąca prace te zakończono. W drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca rozpoczęto siew kukurydzy uprawianej na zielonkę i na ziarno. W wyniku ochłodzenia występującego w pierwszej i drugiej dekadzie maja, tempo wzrostu i rozwoju roślin uległo przejściowemu spowolnieniu.

Występujące w trzeciej dekadzie maja ciepłe dni przyczyniły się do znacznego przyśpieszenia tempa wzrostu i rozwoju roślin. Notowane w ciągu miesiąca opady deszczu, miejscami intensywne i ulewne, spowodowały w wielu rejonach kraju (głównie w części południowej i południowo-wschodniej) nadmierne uwilgotnienie gleby i podtopienia. W pierwszej dekadzie maja zakończono siewy kukurydzy uprawianej na ziarno i zielonkę, a w pierwszej połowie miesiąca żyto, pszenżyto i pszenica ozima rozpoczęły kłoszenie. W trzeciej dekadzie maja na przeważającym obszarze kraju rozpoczęło się kwitnienie żyta i pszenżyta ozimego, a pod koniec miesiąca pszenicy ozimej. W ciągu miesiąca obserwowano fazę strzelania w źdźbło pszenicy jarej, jęczmienia jarego i owsa, a pod koniec maja rozpoczęło się kłoszenie tych zbóż. Zwiększone w tym czasie potrzeby wodne zbóż jarych i ozimych na obszarze całego kraju były w pełni zaspokojone.

Ciepłe dni w pierwszej i drugiej dekadzie czerwca sprzyjały wzrostowi i rozwojowi roślin, a notowane w trzeciej dekadzie czerwca ochłodzenie przyczyniło się do przejściowego spowolnienia tempa ich wzrostu i rozwoju. Notowane w ciągu miesiąca opady deszczu, miejscami dość obfite, również o charakterze burzowym, spowodowały dobre uwilgotnienie gleby, jednak lokalnie spowodowały wylegnięcie łanów zbóż. W pierwszej dekadzie czerwca obserwowano kwitnienie żyta i pszenżyta ozimego, a w drugiej dekadzie miesiąca pszenicy ozimej. W połowie miesiąca żyto i pszenżyto ozime weszły w fazę dojrzewania, a w trzeciej dekadzie czerwca rozpoczęło się dojrzewanie pszenicy ozimej. W pierwszej dekadzie czerwca trwało kłoszenie zbóż jarych, a w drugiej dekadzie miesiąca rozpoczęło się kwitnienie pszenicy jarej, jęczmienia jarego i owsa. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę roślin zbóż jarych w tej fazie rozwoju na przeważającym obszarze kraju było zaspokojone. W lipcu w całym kraju trwało dojrzewanie zbóż ozimych i jarych w sprzyjających na ogół warunkach koniec sierpnia zostały zakończone.


Tagi:
źródło: