W Europie za tonę zbóż paszowych należało zapłacić mniej niż 180 EUR, a cena zbóż spadła konsumpcyjnych poniżej 200 EUR/t. W kraju ceny zbóż są mniejsze od tych sprzed roku i dwóch lat. Z kolei ceny pszenicy paszowej i konsumpcyjnej w ostatnim tygodniu sierpnia osiągnęły granicę poniżej 700 zł/t i były o 25% mniejsze niż w sierpniu.
Jednakże aktualnie najwięcej można otrzymać za kukurydzę paszową, bo nieznacznie powyżej 800 zł/t. Z kolei ceny żyta wynoszą 450 zł/t, a jęczmienia 650 zł/t. Natomiast najmniej płaci się za owies, bo jedynie 380 zł/t.
Niemniej jednak, tempo spadku cen zbóż podstawowych powinno wyhamować, co w najbliższych tygodniach przełoży się na wyraźne obniżki ceny kukurydzy. W sierpniu bieżącego roku w odniesieniu do końca czerwca, najbardziej staniały pszenżyto o 33% oraz owies paszowy o 29%.
Ceny niektórych przetworów zbożowych minimalnie spadły, ale są nadal wyższe niż pod koniec 2012 r. Cena mąki w lipcu 2013 r. była o 6,7% większa niż przed rokiem, a kaszy jęczmiennej o 2,8%. Chleb mieszany w omawianym czasie minimalnie potaniał.
Inaczej sytuacja ma się w odniesieniu do cen zbytu. W ostatnich dwóch miesiącach znacząco spadła cena mąki, co może zapowiadać minimalną obniżkę cen pieczywa. Jednakże przez pierwsze pół roku cena kaszy i chleba mieszanego rosła, a w przypadku pieczywa razowego nie uległa większym zmianom.
W lipcu bieżącego roku minimalnie spadły wysokie ceny pasz, chociaż w dalszym ciągu były one o 6% wyższe niż przed rokiem, a w odniesieniu z grudniem 2012 roku - o 0,9% większe.
Zdaniem Marcina Krzemińskiego z IERiGŻ w sezonie 2013/2014 spodziewać się można sporych spadków cen pasz przemysłowych.