W ramach spraw bieżących, w związku z przyjęciem przez Parlament Europejski Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020, złożono wniosek o wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych o informację na temat wielkości środków przeznaczonych w nowej perspektywie finansowej na rolnictwo dla Polski oraz pozostałych krajów UE.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1911). Senat zaproponował 5 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki dotyczyły m.in.:
-
rozszerzenia kręgu podmiotów (o podmioty działające na rynku spożywczym) zobowiązanych do nieodpłatnego udostępniania zwierząt i produktów w celu przeprowadzenia przez organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorowania odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.
-
przepisu upoważniającego właściwego ministra do wydania rozporządzenia.
Komisja dysponowała opinią ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE stanowiącą, iż poprawki nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.
W ramach spraw bieżących posłowie pytali m.in. o:
-
wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie,
-
stan prac nad ustawą o organizmach genetycznie zmodyfikowanych,
-
stanowisko Polski w sprawie przedstawionego przez Komisję Europejską wniosku w sprawie uprawy kukurydzy genetycznie modyfikowanej (odmiana Pioneer 1507).
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderaty nr 18 w sprawie przygotowania programu odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce.
Posłowie krytycznie odnieśli się do odpowiedzi, zwracając uwagę na brak pomysłów i metod wspierania produkcji trzody chlewnej w małych gospodarstwach. Zdaniem posłów resort powinien położyć większy nacisk na produkcję zwierzęcą. Tworzenie bardzo dużych chlewni nie jest zdaniem posłów jedynym i dobrym rozwiązaniem. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie odpowiedzi na ww. dezyderat. Wniosek będzie poddany pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu.
Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderaty nr 19 w sprawie sytuacji na terenach dotkniętych klęską nawałnic deszczowych i gradowych.
Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderaty nr 20 w sprawie problemów występujących w działalności grup producentów owoców i warzyw. Komisja przyjęła odpowiedź na ww. dezyderat.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji ekonomiczno-finansowej polskiego przemysłu spożywczego oraz planowanych działaniach rządu na rzecz poprawy konkurencyjności polskiej żywności w latach 2014-2020. Z informacji resortu wynika, że Polska jest obecnie szóstym producentem żywności w Unii Europejskiej. Większość przedsiębiorstw posiada certyfikaty jakości, dzięki czemu polska żywność zyskała uznanie na całym świecie. Wyniki ekonomiczno-finansowe firm przemysłu spożywczego w ostatnich latach były dobre.