– Program stypendiów to swoisty pomost pomiędzy szkołą średnią a wyższą – powiedział Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, otwierając galę. – Jak wynika z przeprowadzonych badań, gdyby nie stypendia, to blisko połowa z tych, którzy je otrzymali, nie kontynuowałaby nauki w szkołach wyższych – dodał. Natomiast Anna Komorowska w swoim przemówieniu wyraziła radość i podziękowania, że mogła ponownie objąć swoim patronatem Program Stypendiów Pomostowych. – Program to pomocna dłoń dla młodych odważnych i zdolnych ludzi mieszkających poza ośrodkami akademickimi – powiedziała Anna Komorowska. Zauważyła też, że jest to jeden z niewielu programów stypendialnych o tak dużej skali. Następnie wręczyła stypendia trzydziestce najzdolniejszych i najwybitniejszych stypendystów, z których większość to tegoroczni absolwenci liceów.
Stypendia pomostowe otrzymało w tym roku prawie 1300 studentów, w tym aż 821 studentów I roku. Łącznie w 12 edycjach przyznano ich ponad 18 tysięcy, a stypendium na I rok nauki na dziennych studiach otrzymało ponad 12 tysięcy absolwentów szkół średnich. Na realizację dwunastu edycji fundatorzy przeznaczyli już kwotę prawie 78 mln zł.
Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany w 2002 roku, m.in. przez Agencję Nieruchomości Rolnych, w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim była wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Program ułatwia uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, pochodzącej z rodzin o niskich dochodach, podjęcie decyzji o kontynuowaniu nauki na wyższych uczelniach poprzez stworzenie możliwości uzyskania stypendium na pierwszy rok studiów. Od 2005 r. Agencja jest jednym z organizatorów Programu odpowiedzialnym za dotarcie informacji o stypendiach do licealistów i proces naboru.
Obecnie Program jest jednym z największych pozarządowych systemów stypendialnych w Polsce, a jego oferta wykracza poza stypendia na pierwszy rok studiów. Stypendyści, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych latach: na drugi rok studiów – w ramach konkursu „Prymus”, stypendia korporacyjne na trzeci i czwarty rok studiów, stypendia w ramach inicjatywy „Studiuj za Granicą”, a także staże w renomowanych zagranicznych firmach dzięki Polsko-Amerykańskiej Inicjatywie Stażowej oraz stypendia doktoranckie. Ponadto, poprzez realizowaną w ramach programu akcję „Dyplom z Marzeń”, ponad 100 lokalnych organizacji pozarządowych zaangażowało się w pomoc dla stypendystów.
Program jest realizowany przy wsparciu organizacyjnym Agencji Nieruchomości Rolnych, a jego operatorem jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości z Łodzi.