Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
K-300 Nawóz płynny makroelementowy
2012-01-16 -
AGROTRON L Deutz-Fahr
2013-02-04 -
Siatka wędliniarskia 5m Rozmiar M
2014-05-12 -
Eletor TS5
2020-02-07
Przedstawiciele nauki w Ministerstwie Rolnictwa
Minister Stanisław Kalemba oraz podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk spotkali się 25 kwietnia br. z przedstawicielami wszystkich jednostek naukowych z obszaru nauk rolniczych i pokrewnych.
Głównym celem spotkania było omówienie zagadnień dotyczących propozycji zasad finansowania badań i innowacji w rolnictwie z funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz zasygnalizowanie konieczności wzmocnienia zaangażowania polskiego zaplecza naukowo-badawczego nauk rolniczych i pokrewnych w zakresie ich skutecznego pozyskiwania.
Stanisław Kalemba, zwracając się do uczestników, podkreślił ogromną rolę badań i innowacji w rozwoju konkurencyjnego sektora rolno-żywnościowego. Poinformował o propozycjach rozwiązań zawartych w projektach rozporządzeń Komisji Europejskiej, w których badania i rozwój w obszarze nauk rolniczych są potraktowane bardzo priorytetowo. Minister Kalemba zachęcał do dużej aktywności i skuteczności w aplikowaniu o środki na badania, które z pewnością przyczynią się do rozwoju polskiego i europejskiego rolnictwa.
W dalszej części spotkania zostały omówione możliwości finansowania rolniczych badań naukowych ze środków UE w latach 2014-2020. Wśród poruszonych tematów szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziła prezentacja dotycząca Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Rolnictwa, przygotowana przez szefa Wydziału Środowiska, Zasobów Genetycznych i Innowacji w Dyrektoriacie Generalnym Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej prof. Martina Scheele’a.
Po zakończeniu części referatowej odbyła się ożywiona dyskusja, w której uczestnicy bardzo mocno podkreślali celowość tego typu spotkań o charakterze informacyjnym, mających za zadanie dobre przygotowanie krajowych jednostek naukowo-badawczych do nowych wyzwań.
W spotkaniu udział wzięli rektorzy i prorektorzy uczelni rolniczych, dyrektorzy nadzorowanych instytutów badawczych oraz jednostek Polskiej Akademii Nauk, a także wyznaczone osoby odpowiedzialne za międzynarodową współpracę naukową oraz przedstawiciele departamentów merytorycznych ministerstwa.