Wspomniany projekt pt. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach Programu LIFE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Komitet Ochrony Orłów.
Działania realizowane przez Lasy Państwowe we współpracy z ornitologami mają na celu ochronę jednego z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Polsce.
Nadajnik umożliwi poznanie trasy wędrówek rybołowów w okresie zimowym. Przypuszczalnie, podobnie jak rybołowy ze Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, rybołowy z Polski lecą w kierunku zachodniego wybrzeża Afryki.
Urządzenie umożliwi z dużą dokładnością śledzenie lotu i poznanie miejsca przebywania rybołowów. Co ciekawe, będzie można również obserwować podróż powrotną, która powinna nastąpić w marcu przyszłego roku.
Loggery to niewielkie urządzenia ważące 30 gram i zasilane energią słoneczną. Montowane są na ptakach przy pomocy specjalnych szelek, które nie ograniczają ruchu w trakcie lotu. Loggery GPS potrafią wysyłać informacje z bardzo dużą częstotliwością. Możliwy jest odczyt nie tylko miejsca na mapie, ale również wysokości nad ziemią oraz prędkości przemieszczania się.Rybołowy z zimowiska wracają w swoje rodzinne strony, zjawisko to nazywane jest filopatrią. Silne przywiązanie do rodzinnego gniazda umożliwia obserwowanie rybołowów w tych samych rejonach przez wiele lat.
Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów planują założenie kolejnych urządzeń w przyszłym roku.